avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul colectiv de munca 2007-2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul colectiv de munca 2007-2010

Cum vi se par prevederile noului contract colectiv de munca referitoare la salariile stabilite in functie de coeficienti?un absolvent de studii superioare incadrat pe un post care necesita aceste studii va avea un salariu minim de 880 RON,respectiv un salariu minim 440x2(coeficientul)
Cel mai recent răspuns: durusoctavia , utilizator 14:36, 2 Februarie 2007
Coeficientii de ierarhizare, pentru salariati erau prevazuti si in CCMN pe anii 2005/2006. Dar nimeni nu a scos o vorba despre ei....acum odata cu intrarea in U.E. se incearca sa se aplice toate dispozitiile din CCMN pe anii 2007/2010.
Eu consider ca este binevenita aplicarea acestor prevederi.
pentru beneficiari e OK...=D>...dar pentru angajatori...? mai ales cei privaţi....:((...
dar în România minunile ţin puţin...sper să mă înşel...:P
Oricum ITM-urile sunt interesate mai mult de aplicarea salariului minim brut pe economie negociat de 440 lei si nicidecum de aplicarea coeficientilor de ierarhizare.
Daca salariatul isi cere drepturile intr-un eventual litigiu de munca, instanta ii va da castig de cauza.
toti angajatorii sunt "deranjati" de acest contract colectiv iar unii se gandesc si mai departe:(.....in sensul ca vor sa angajeze persoanele cu studii superioare pe posturi care nu necesita aceste studii, dar sa faca aceeasi munca....astfel nu sunt obligati sa le treaca 880 in cartea de munca.....trist dar dintr-o masura aparuta sa-i ajute pe cei cu studii superioare se transforma intr-o masura care ii dezavantajeaza......
toti angajatorii sunt "deranjati" de acest contract colectiv iar unii se gandesc si mai departe:(.....in sensul ca vor sa angajeze persoanele cu studii superioare pe posturi care nu necesita aceste studii, dar sa faca aceeasi munca....astfel nu sunt obligati sa le treaca 880 in cartea de munca.....trist dar dintr-o masura aparuta sa-i ajute pe cei cu studii superioare se transforma intr-o masura care ii dezavantajeaza......

Alte discuții în legătură

Salariul minim de la 1 februarie cessyghe cessyghe Buna ziua! Puteti sa-mi spuneti daca acest lucru implica obligatoriu si marirea salariului de incadrare la privat pentru studii superioare? (vezi toată discuția)
Salariul minim voinicdan voinicdan Se aude ca de la 01.01.2007 salariul minim pe economie va fi de 440 lei pt cei cu studii medii si de 880 lei pt cei cu studii superioare , e adevarat ! imi ... (vezi toată discuția)
salariul minim la unui salariat cu studii superioare MARIANA CODRUT MARIANA CODRUT ESTE OBLIGATOTIU CA UNITATILE ANGAJATOARE SA APLICE DE LA 1 IANUARIE 2008, ,, salariul minim DE 1000 LEI la un salariat cu studii superioare ??? se aplica ... (vezi toată discuția)