Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul colectiv de munca 2007-2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul colectiv de munca 2007-2010

Cum vi se par prevederile noului contract colectiv de munca referitoare la salariile stabilite in functie de coeficienti?un absolvent de studii superioare incadrat pe un post care necesita aceste studii va avea un salariu minim de 880 RON,respectiv un salariu minim 440x2(coeficientul)
Coeficientii de ierarhizare, pentru salariati erau prevazuti si in CCMN pe anii 2005/2006. Dar nimeni nu a scos o vorba despre ei....acum odata cu intrarea in U.E. se incearca sa se aplice toate dispozitiile din CCMN pe anii 2007/2010.
Eu consider ca este binevenita aplicarea acestor prevederi.
pentru beneficiari e OK...=D>...dar pentru angajatori...? mai ales cei privaţi....:((...
dar în România minunile ţin puţin...sper să mă înşel...:P
Oricum ITM-urile sunt interesate mai mult de aplicarea salariului minim brut pe economie negociat de 440 lei si nicidecum de aplicarea coeficientilor de ierarhizare.
Daca salariatul isi cere drepturile intr-un eventual litigiu de munca, instanta ii va da castig de cauza.
toti angajatorii sunt "deranjati" de acest contract colectiv iar unii se gandesc si mai departe:(.....in sensul ca vor sa angajeze persoanele cu studii superioare pe posturi care nu necesita aceste studii, dar sa faca aceeasi munca....astfel nu sunt obligati sa le treaca 880 in cartea de munca.....trist dar dintr-o masura aparuta sa-i ajute pe cei cu studii superioare se transforma intr-o masura care ii dezavantajeaza......