Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ajutor umanitar(daruri manuale) catre o persoana ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ajutor umanitar(daruri manuale) catre o persoana fizica

buna ziua, daca o asociatie ofera ajutor umanitar(daruri manuale) unei persoane fizice printr-un contract, acel contract trebuie dus la contabilitate sau trebuie doar pastrat de catre membrii asociatiei in vederea justificarii in cazul unui control?
Cat timp bunurile cedate persoanei erau inregistrare in patrimoniul si contabilitatea asociatiei ele trebuie sa fie scoase din patrimoniul si din contabilitatea asociatiei.
multumesc de raspuns si clarificare.as mai avea o mica nelarurire, sunt vicepresedintele unei asociatii ce are la baza strijinirea copiilor cu boli rare si dezabilitati si as vrea sa stiu daca se poate plati/dona/sponsoriza sau cum pot onora serviciile unei persoane ce vine o zi maxim 2 zile pe luna sa stea si sa aibe grija de un micut cu problemele ce sunt in statutul asociatiei?
evident că trebuie operat și în contabilitate
Daca sunt doar 2 zile pe luna nu are rost sa-l angajati, dar puteti incheia un contract de prestari servicii.
exista practica judiciara si administrativa in sensul ca si daca sunt doar 2-3 ore / luna dar timp de mai multe luni consecutiv se impunea incheierea unui CIM cu timp partial