Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Refuz încheiere situație școlară
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Refuz încheiere situație școlară

Bună ziua,

Există posibilitatea legală prin care școala să refuze să "încheie" situația copilului meu de clasa I, prin refuzul acceptării unor absențe medicale întinse pe parcursul a aproximativ două luni? Mulțumesc!
art. 117 REGULAMENT-CADRU din 4 iulie 2022 de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar
Sunt declarați amânați elevii cărora nu li se poate definitiva situația școlară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
a) au absentat, motivat și nemotivat, la cel puțin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un an școlar la disciplinele/modulele respective și nu au numărul minim de calificative/note prevăzut de prezentul regulament;
b) au fost scutiți de frecvență de către directorul unității de învățământ în urma unor solicitări oficiale, pentru perioada participării la festivaluri și concursuri profesionale, cultural-artistice și sportive, interne și internaționale, cantonamente și pregătire specializată;
c) au beneficiat de bursă de studiu în străinătate, recunoscută de Ministerul Educației;
d) au urmat studiile, pentru o perioadă determinată de timp, în alte țări;
e) nu au un număr suficient de calificative/note necesar pentru încheierea mediei/mediilor sau nu au calificativele/ mediile anuale la disciplinele/modulele respective consemnate în catalog de către cadrul didactic din alte motive decât cele de mai sus, neimputabile personalului didactic de predare.