Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Poate un student face practica la o firma fara ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Poate un student face practica la o firma fara examenul de medicina ...

Poate un student face practica la o firma fara examenul de medicina muncii? Este vorba despre o practica generala, nu pe o functie specifica sau un anumit loc de munca.
Multumesc in avans!
1. Practica elevilor şi studenţilor se organizează şi se desfăşoară pe baza unui contract-cadru de colaborare sau a unei convenţii, după caz, încheiată între organizator şi partenerul de practică.

2. Legea 258/2007
art. 20
Practicantul participă activ la activităţile desfăşurate de partenerul de practică, doar dacă acestea sunt în interesul specializării, al dezvoltării cunoaşterii, dar numai după efectuarea de către acesta a instructajelor de protecţie a muncii şi de apărare împotriva incendiilor, specifice acelor activităţi.
Elevii si studentii aflati in practica nefiind angajati cu contract individual de munca, nu sunt supusi prevederilor HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor.
Instruirea dpvd ssm si psi-su este obligatorie pentru elevi si studenti inainte de a fi admisi la locurile de munca.