Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, Mai este considerată faptă penală ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, Mai este considerată faptă penală deturnarea de ...

Bună ziua,
Mai este considerată faptă penală deturnarea de fonduri de la intreținere de către președintele unei asociații de locatari?
Poliția zice că nu!
Cu stimă,
Ciprian
Gestiunea frauduloasa și delapidarea constituie infracțiuni.

București 2024
Buna ziua,
Mersi de răspuns.
Am depus plângere penală la poliție, iar răspunsul a fost că deturnarea de fonduri nu constituie faptă penală, deci nu poate fi deschis un dosar penal.
Mi s-a recomandat să deschid un doar civil.
Dar un dosar civil înseamnă să angajez eu avocați.
Așa funcționează justiția în această țară?
Ce recomandați?
Cu stimă,
Ciprian