avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, Mai este considerată faptă penală ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, Mai este considerată faptă penală deturnarea de ...

Bună ziua,
Mai este considerată faptă penală deturnarea de fonduri de la intreținere de către președintele unei asociații de locatari?
Poliția zice că nu!
Cu stimă,
Ciprian
Cel mai recent răspuns: ciprian_dragne , utilizator 15:08, 15 Mai 2024
Gestiunea frauduloasa și delapidarea constituie infracțiuni.

București 2024
Buna ziua,
Mersi de răspuns.
Am depus plângere penală la poliție, iar răspunsul a fost că deturnarea de fonduri nu constituie faptă penală, deci nu poate fi deschis un dosar penal.
Mi s-a recomandat să deschid un doar civil.
Dar un dosar civil înseamnă să angajez eu avocați.
Așa funcționează justiția în această țară?
Ce recomandați?
Cu stimă,
Ciprian

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Furt din gestiune danyyyyy danyyyyy buna ziua, va rog daca ma puteti ajuta cu o indrumare, problema sa in felul urmator, in luna mai 2009 o angajata a sustras o suma mare de bani din gestiune, ... (vezi toată discuția)
Delapidare magdalenapaun magdalenapaun pentru a fi subiect activ al infractiunii de delapidare in cadrul unei societati comerciale un conducator auto tb sa aiba atributiile unui gestionar conform ... (vezi toată discuția)
Delapidare morodac morodac Conform noului Cod Penal delapidarea este înfăptuite de un funcționar public asa cum este definit în lege. De ce sau cum poate fi acuzat de delapidare ... (vezi toată discuția)