Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! Mama mea, persoana încadrată în grad de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! Mama mea, persoana încadrată în grad de handicap ...

Bună ziua! Mama mea, persoana încadrată în grad de handicap accentuat, permanent, nerevizuibil, din 2007,a depus documentație pentru încadrare în grad de handicap cu însoțitor. Nu s-a aprobat în urma expertizei dar s - a anulat și certificatul vechi deși era permanent. Am făcut contestație si mi s-a răspuns ca actul vechi se anulează în momentul în care se cere revizuirea. M-au îndrumat spre spital sa facem investigații și sa revin cu rezultatele. Mama este persoana nedeplasabila, operata de cancer pulmonar în 2005 și cancer de San în 2021.Este normal sa se anuleze certificatul vechi de încadrare în grad de handicap accentuat, permanent?
Daca asa este legal, se aplica procedura legala.

Vi s-a explicat de catre DGASPC, ca daca solicitati revizuirea, vechea incadrare dispare din oficiu.
Dapix, utilizator
Nu mi s-a explicat nimic, am depus doar un dosar cu acte medicale la registratura. Nu am găsit nicăieri în legislație cum ca s-ar anula indemnizația veche (doar ca se poate anula la cererea solicitantului, ceea ce nu am făcut). Mulțumesc!
Puteti depune dosar nou cu acte medicale recente, si cereti reincadrarea in grad de handicap.