avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua,puteți să-mi spuneți câți ani de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua,puteți să-mi spuneți câți ani de șomaj se consideră ...

Bună ziua,puteți să-mi spuneți câți ani de șomaj se consideră pentru pensie in Romania ( ca perioada asimilată),adică un an,doi,trei..?.Spre exemplu in Italia sunt 2 ani de șomaj,se considera și în România tot doi,dar dacă cineva a beneficiat de șomaj și în România,se totalizează cu cel din Italia?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:58, 15 Mai 2024
Toatele perioadele de somaj din tara intra in calculul stagiului de cotizare la pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand ma pot pensiona? eugeniacrn eugeniacrn Sunt nascuta in 27 iulie 1957 ,am lucrat in Romania cu carte de munca 25 ani si 5 luni (am fost disponibilizata cu ordonanta de 2 ani). In Italia am lucrat ... (vezi toată discuția)
Pensionare Romica Murariu Romica Murariu Bună seara ! Apreciez mult discuțiile din forum,și de aceia apelez la Dvs cu o lămurire .Am 58 ani ,am lucrat 29 ani la o societate din Brașov .am stagiul ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie dodorel62 dodorel62 Sotia mea este nascuta in IUNIE 1956 , a facut 5 ani de facultate si a lucrat 20 de ani la termocentrala si are 4 copiii , iar din 2001 si pana in prezent ... (vezi toată discuția)