Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua, cum se face plangerea art 340? Adica ce ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua, cum se face plangerea art 340? Adica ce forma trebuie ...

Buna ziua, cum se face plangerea art 340? Adica ce forma trebuie sa fie si unde se trimite? Multumesc
Buna ziua. Plangerea in baza art 340 cpp se face in forma scrisa. Si se depune la judecatorul de camera preliminara competent sa o solutioneze. Dar daca ati ajuns dvs la art 340, inseamna ca acolo scrie si unde se depune si inseamna ca dvs stiti mai multe decat reiese din intrebarea formulata.
Insa atentie, anterior trebuie sa va adresati procurorului ierarhic celui care v-a dat solutia care va nemultumeste si abia apoi la judecator. Si nu in ultimul rand, sa aveti grija la termene, daca ati pierdut termenele totul va fi compromis.