Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... grad de rudenie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

grad de rudenie

Vă salut,

Ce grad de rudenie este între mine și bunicul soției mele?

1. Eu nu am frați/surori.
2. Soția mea nu are frați/surori.

Mă interesează în mod direct care ar fi rudele mele de gradul 3.

Întreb fiindcă dețin un SRL, asociat unic și administrator, urmează să dețin o funcție publică și nu doresc să intru în conflict de interese cu statul.

Vă mulțumesc frumos!

Dacă e necesar, pot plăti o consultanță juridică de specialitate.

cataraulioan, utilizator
"Rude" înseamnă persoane cu care aveți o legătură de sânge.
Jurodic, rudele de gradul 3 sunt: strănepoții de la copii, străbunicii dvs, unchi/mătuși (adica frații și surorile părinților dvs), nepoții de la frații/surorile dvs.
Cu bunicul soției, nu sunteti rudă, ci afin.
raluk0207, utilizator