Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot sa obtin un certificat de calitate de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot sa obtin un certificat de calitate de mostenitor ? Am ...

Cum pot sa obtin un certificat de calitate de mostenitor ?
Am nevoie pentru o proprietate detinuta intr-un composesorat de teren forestier de mama decetata?
Nici un notar nu vrea sa emita acest act.
Exista vreun mod de a obtine actul respectiv?
Faceti succesiunea dupa mama si deveniti mostenitor peste tot ce scrie in actul de succesiune. Ar trebui sa existe mentiune si despre terenul forestier detinut de mama dvs. in cadrul composesoratului.
Certificatul se eliberează de notar după deschiderea succesiunii și prezentarea actului de deces, a actelor de proprietate ale decedatei precum și a celor care dovedesc gradul dvs de rudenie. Nu e necesar ca succesiunea să se și încheie