Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... BUNA ZIUA! Am un băiețel de 5 luni , eu și tatăl ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

BUNA ZIUA! Am un băiețel de 5 luni , eu și tatăl copilului ...

BUNA ZIUA! Am un băiețel de 5 luni , eu și tatăl copilului nu suntem căsătoriți. . In urma cu 2 luni ne am despărțit . El mă tot amenință și mi spune că mi i a copilul cu forța , că nu l interesează de poliție de absolut nimic . As dori sa știu dacă are acest drept având în vedere faptul că nu este capabil sa aibă grijă de el , sa va spun și de ce: când băiețelul avea o lună a fost internat în spital cu bronșiolita , avea tub de oxigen să poată respira și nu l a interesat , după asta nu a vrut sa îi aducă lapte praf copilului și m a bătut (am dovezi:poze +mesaje) amenințări, vocabular urat , mi a rupt chiar și buletinul că sa nu pot pleca in tara (Suntem in Italia) As vrea sa știu ce pot sa fac in această privință...
Copilul nu vi-l poate lua. Deci referitor la acest aspect, stați liniștită.
Dacă sunteți în ITALIA, vi se aplică legea civilă ITALIANĂ, nu cea românească.
Dapix, utilizator
Tatăl este in tara , a plecat în urma cu o lună și acum vrea sa se întoarcă înapoi sa mi l i a . Eu as vrea sa plec cu băiatul in tara , acolo sunt langa ai mei , și nu mi este frica , știu că pentru a merge în România nu mi trebuie procura in schimb daca vin din Romania într-o altă țară străină îmi trebuie , așa i ?

Dapix a scris:

Copilul nu vi-l poate lua. Deci referitor la acest aspect, stați liniștită.
Daca sunteți în ITALIA, vi se aplică legea civilă ITALIANĂ, nu ce românească.

Aveti pasaport pt copil?