Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare drepturi salariale - diurna si salar - ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare drepturi salariale - diurna si salar - sofer TIR comunitate

Buna ziua
In luna martie 2014 cautand loc de munca ca sofer profesionist am raspuns unui anunt din ziarul local (Bacau) in care se cauta sofer de tir pe comunitate. Am participat la un interviu cu unul din patronii firmei, bacauan si el ca si mine, stabilit de cativa ani cu familia in Italia. Mi s-a promis salariul minim pe economie si o diurna de 1300 de euro pe luna pentru a lucra ca sofer de tir pe comunitate (Italia, Germania, Danemarca si Suedia). Trebuia sa lucrez trei luni de zile si doua saptamani sa fac pauza in tara. Am fost asigurat ca voi lucra legal, cu contract de munca si in acest sens mi s-a dat o lista cu acte pe care trebuia sa le obtin si sa-mi deschid un cont in valuta unde urma sa mi se vireze diurna. aveam la dispozitie o saptamana sa rezolv actele dupa care urma sa plec in italia cu patronul si alti colegi care fusesera recrutati ca mine. La cateva zile omul m-a sunat ca el trebuie sa plece de urgenta in italia si-mi va trimite bilet la autocar sa pot veni la munca unde voi semna si contractul. mi-a trimis peste vreo saptaman biletul si pe data de 14 martie eram in Italia pregatit de munca. Mi s-a spus sa plec intr-o cursa de proba spre Germania si la intoarcere aveam sa semnez contractul care dupa spusele dansului era deja inregistrat in Revisal. numai ca, din germania am fost trimis in alta cursa si tot asa pana pe 4 aprilie cand am revenit in Italia. Dupa lungi insistente telefonice in care tot intrebam de contract, in data de 4 aprilie, seara, intr-o parcare ca nu aveau efectiv sediu de firma mi s-a dat sa semnez un contract de munca. recunosc ca eram si obosit si nu am fost atent la ce am semnat. Pe contract scria ca incep munca de pe 7 aprilie 2014 desi eu munceam deja din 15 martie si nu scria nicaieri ca desfasor munca in afara tarii, ca dorm in camion si nu am asigurata cazare, valoarea diurnei ci doar salariul minim pe economie. Am fost platit pentru jumatate din luna martie (350 euro cu chitanta si 300 euro in cont). in data de 12 mai 2014 mi s-a spus ca, camionul pe care lucram eu si colegul de echipa urmeaza sa fie bagat in revizie si sa ne facem pauza de 10 zile acasa. mentionez ca desi in contractul de munca scrie clar ca plata se face pe 5 ale lunii, plata se facea de fapt in jur de 15 ale lunii. Deci cu cateva zile inainte de plata aferenta lunii aprilie ma trimite in pauza in tara. Am intrebat daca va baga banii sa am si eu cu ce merge acasa la familie si el s-a prefacut ingrijorat ca voi merge acasa si de dorul familiei poate nu ma voi intoarce la munca si m-a pus sa-mi las acolo geanta cu hainele bune (in care aveam si un rand de chei de la casa si mai bine de 100 de euro). In data de 26 mai 2014 nu bagase nici un leu in cont si desi l-am sunat de zeci de ori sa-l intreb si mereu ma mintea ca el a pus banii si trebuie sa ajunga, m-am trezit ca nici nu-mi mai raspundea la telefon. Am depus sesizare la ITM Bacau si la indemnul dansilor am descarcat la o societate abilitata datele din cardul tahograf si le-am depus la dansii si la ARR. am facut plangere la politie si la parchet pentru bunurile retinute abuziv . Am aflat ca are inca 11 plangeri la ITM si vreo 4 la politie si nimic nu s-a rezolvat.
Intrebarea mea este daca credeti ca am o sansa reala sa-mi recuperez banii in instanta, daca genul acesta de procese se judeca in regim de urgenta sau o sa stau prin tribunale ani de zile si care ar fi costurile de judecata - intreb pentru ca in loc sa vin cu bani acasa...#-o...
Va multumesc anticipat
ionutzungureanu78 a scris:

...... Am depus sesizare la ITM Bacau si la indemnul dansilor am descarcat la o societate abilitata datele din cardul tahograf si le-am depus la dansii si la ARR. am facut plangere la politie si la parchet pentru bunurile retinute abuziv . Am aflat ca are inca 11 plangeri la ITM si vreo 4 la politie si nimic nu s-a rezolvat.
Intrebarea mea este daca credeti ca am o sansa reala sa-mi recuperez banii in instanta, daca genul acesta de procese se judeca in regim de urgenta sau o sa stau prin tribunale ani de zile si care ar fi costurile de judecata - intreb pentru ca in loc sa vin cu bani acasa...#-o...
Va multumesc anticipat

Nimeni nu va poate spune exact ce sanse aveti intr-un astfel de litigiu.

Potrivit Codului Muncii, art.271 alin.1, cererile referitoare la soluţionarea conflictelor de muncă se judecă în regim de urgenţă. Insa, durata acestora depinde si de alti factori care tin atat de activitatea instantei de judecata , cat si de activitatea procesuala a partilor.

In cazul litigiilor de munca, nu se platesc taxe judiciare de timbru.
Incercati in prealabil si o solutionare pe cale amiabila (medierea) a conflictului. Daca va decideti sa mergeti in instanta, luati legatura cu ceilalti salariati pagubiti si depuneti o actiune comuna. Solicitati instituirea unui sechestrul asigurator.
multumesc pentru raspuns