Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... contract intre pfa si SC... cu titlu gratuit...?!
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

contract intre pfa si SC... cu titlu gratuit...?!

buna ziua
se poate incheia un contract intre un pfa si o sc prin care pfa presteaza servicii dar nu are onorariu? cu titlul gratuit ma gandesc
ce spuneti?
da!
Posibil Model/CONTRACT PRESTARI SERVICII
PARTI
Incheiat intre:
1.- SC _________ SRL/SA, avand sediul social in .................., inregistrata la Oficiul Registrului Comertului ________ sub Nr. ________________________ din ________________________ cod fiscal Nr. ________________________ din ________________________, având contul Nr.________________________ deschis la ________________________ reprezentata de ________ , in calitate de BENEFICIAR,
si
2.- Persoana Pizica Autorizata ________________________(date de identificare), in calitate de PRESTATOR,
a intervenit prezentul contract de prestari servicii in urmatoarele conditii :
DESCRIERE
Contract prestari servicii
Obiectul contractului îl reprezinta ___________________
Prestatorul se obliga sa ________________________
DUTARA
Contractului de prestari servicii
Acest contract de prestari servicii se încheie pe o durata de ______________ începând de la data autentificarii prezentului act adica azi, ______________ si pâna la data de ______________
Termenele intermediare ale prestarii serviciilor descrise mai sus sunt urmatoarele (daca este cazul)
1.- Data de ______________, cand prestatorul se obliga sa ______________
2.- Data de ______________, cand ____ etc.
VALOAREA
Prezentului contract de prestari servicii
Evaluam valoarea prestatiei la suma de ______________ lei (______________)
Pretul contractului se va plati astfel: ______________ (in cont bancar si anume contul nr. ....., in numerar, in moneda ______________, in rate - descrise amanuntit mai jos, etc.
OBLIGATIILE PARTILOR
Partile se obliga, prin prezentul contract de prestari servicii, urmatoarele:
Prestatorul se obliga sa _______________
Beneficiarul se obliga sa ___________________
ALTE CLAUZE:
- Litigii;
- Forta majora (asa cum este ea definita de lege);
- Modificarea contractului;
- Clauza finale.
Procesat la ________________________ în ________________________ exemplare, din care ________________________ s-au eliberat partilor.
Prestator servicii, prin ________________________ ,
Beneficiar servicii, prin ________________________
Mircea Sorin Ganea, Consilier juridic
pot folosi un model clasic de contract iar la valoare nu trec nici o valoare?
aveti un model de contract de acest tip ?
E aproape absurd ce ziceti dv… Prestari servicii cu titlu gratuit? Adica, munca voluntara? Unii, mai “optimisti” s-ar gandi la o forma de evaziune fiscala… Daca tot nu vreti bani, de ce sa mai incheiati un contract de prestari servicii?!
Adica, prestati servicii, nu incasati nimic dar platiti impozit…?
pe langa activitatea pentru care incasam onorarii avem si o parte de activitate pro bono dar trebuie sa avem un contract inchieat intre parti si am vrut sa ma asigur ca acest lucru este permis si este legal.
Pentru activitati pro-bono puteti incerca si prevederile din Legea Nr.339 din 17 iulie 2006 pentru modificarea şi completarea Legii Voluntariatului Nr.195/2001, textul actului publicat în M.Of. nr. 651/27 iulie 2006