Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Condamnare cu suspendare OUG 195/2002
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Condamnare cu suspendare OUG 195/2002

Buna ziua , in data de 22.11.2008 , am fost depistat in trafic baut la volan. Astazi am primit solutia cazului de la jud.sect2 ,

s.p. 365 -Condamnă pe inculpatul XXXXXXXXXXXX, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autoturism, având în sânge o îmbibaţie alcoolică ce depăşeşte limita legală, prev. de art. 87 al.1 din O.U.G. 195/2002, cu aplicare art. 74 lit.a) şi c) şi 76 lit. d ) C.P, la pedeapsa de 9 (nouă) luni închisoare. Aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii unor drepturi prev. de art. 71 şi 64 lit. a şi b C.p., cu excepţia dreptului de a alege în alegerile legislative, prev. de art. 64 al.1 lit. a C.p. În baza art.81 şi 82 C.pen. suspendă condiţionat executarea pedepsei pe o perioadă de 2 ani si 9 luni, termen de încercare. În baza art. 71 al.5 C.p. suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata termenului de încercare de mai sus. În baza art.359 C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului asupra disp. art. 83 şi 84 C.pen. privind revocarea suspendării condiţionate în cazul săvârşirii unei alte infracţiuni în termenul de încercare. În baza art.191 alin. 1 C. proc. pen. obligă inculpatul să plătească statului 50 lei cheltuieli judiciare. Cu apel în 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică, azi 28.04.2010.

Am urmatoarele intrebari:
1) permisul se anuleaza automat ? si daca da primesc o instintare acasa de la politia rutiera?
2) Se poate da condamnare si fara anularea permisului?

Mentionez ca din data de 22.11.2008 nu mi s-a emis dovada de circulatie .
Astept raspunsuri pertinente nu degete aratatoare.

Multumesc.
In situatia dvs., conform prevederilor legale (aceeasi OG 195 si Regulamentul de aplicare a acesteia), permisul de conducere se anuleaza.
Nu veti primi o instiintare de la politia rutiera, care v-a retinut permisul de la data constatarii faptei si care va proceda la anularea acestuia de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti de condamnare, conform legii. Fiind o anulare de drept, ea va opera de la data indicata, despre care se presupune ca sunteti in cunostinta ca parte prezenta in proces sau care ati fost reprezentata legal.
Banuiesc si ca ati facut apel, macar pentru reducerea pedepsei.
ContSters36411, utilizator
Permisul se anuleaza la data cand hotararea ramane definitiva. Nu asteptati instiintari. Ea se dispune de drept, prin OUG 195/2002. Nu mai aveti drept sa conduceti dupa data ramanerii definitive a hotararii.
Multumesc pentru raspuns , nu am facut recurs din teama de a nu se prelungi si mai mult timpul de asteptare pana la recuperarea permisului , si asa am asteptat 1 an si jumatate pana la solutionarea dosarului , avand in vedere ca eu sunt cel care a platit analizele toxicologice plus recalcularea lor . Dv ma sfatuiti sa fac apel ? Si daca fac apel si se reduce pedeapsa nu tot trebuie sa astept un an pana la redobandirea permisului de conducere?

Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~