Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... contrabanda cu tigari
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

contrabanda cu tigari

am fost prins de catre politie cu 90 cartuse de tigari cu timbru de moldova vreau sa stiu la ce sa ma astept care este pedeapsa avand in vedere ca pana acuma nu am mai fost certat cu legea? o sa primesc inchisoare cu suspendare sau...?
O sa vi faca dosar penal, pentru ca sunt peste 10.000 de tigarete, vreo 18.00 la 200/cartus.

Sanctiunile penale au fost introduse recent in iunie OUG 54/2010.

Avand in vedere ca nu sunteti recidivist si inca e brambureala de inceput cu aplicarea acestei OUG s-ar putea sa scapti ieftin, in cel mai rau caz inchisoare cu suspendare.
candidate_of_law, utilizator
sanctiunea poate varia de la amenda pana la pedeapsa inchisorii cu suspendare in functie daca achitati integral valoarea prejudiciului pana la pronuntarea hotararii de catre instanta de fond.
Si daca nu achita integral prejudiciul tot poate primi o pedeapsa cu suspendare.
Daca va achita integral prejudiciul ar putea primi o amenda administrativa in functie de mai multe circumstante...
In functie de probele existente la dosar...de circumstante...modul in care ati cooperat cu organele de urmarire penala si atitudinea dvs.din timpul anchetei....etc.
Consider ca m-as antepronunta.
daca nu platesc amenda ce o sa patesc? pentru ca salarul meu pe cartea de munca este de 500 lei de unde sa platesc amenzile astronomice pe care le vor ei? va trebui sa i-mi iau un avocat la proces? de platit nu o sa platesc pentru ca nu am de unde. o sa ajung la inchisoare?