Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 19/2000 vs Legea unitara - Reducerea varstei ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 19/2000 vs Legea unitara - Reducerea varstei pentru Grupa I-a

Am un coleg mai tanar care indeplineste condtiile de varsta si stagiu(cu reducere) pentru limita de varsta potrivit legii 19/2000.Potrivit art.167 indice 1 din legea 19/2000 reducerea varstei conform tabelului 4,opereaza pana la 01/04/2011.Daca si-ar deschide dreptul la pensie dupa 01/01/2011(cand se presupune ca va intra in vigoare legea unitara)pana la 01/04/2011,sau dupa aceasta data,parerea mea ca in acest caz nu mai opereaza art.167 indice 1(tabelul 4) ci tabelul 1 din legea unitara(legea 19 fiind abrogata de legea unitara).Cer si parerea specialistilor si daca rationamentul meu este gresit sa ma corecteze.O zi buna si multumesc anticipat pentru raspuns.
E o intrebare-capcana? :)
Stiti, si stiu ca stiti, ca art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000 ar fi trebuit sa produca efecte doar 10 ani de la data intrarii in vigoare a Legii nr. 19/2000. Daca Legea nr. 19/2000 va fi abrogata incepand cu data de 01.01.2011, se va aplica art. 158 din legea privind sistemul unitar de pensii publice iar varsta standard va fi redusa potrivit art. 55 din acelasi act normativ.
Si asta stiu ca stiti. :bow:
Doamna Pintea cu tot respectul,aveti toata increderea ca niciodata nu mi-am propus sa lansez intrebari capcana,eu avand numai de invatat din postarile dumneavoastra.Faptul ca la prima vedere rationamentul este simplu,creeaza aceasta iluzie( de intrebare capcana).Eu de fapt imi doream o proba in plus ca rationamentul meu a fost corect.Multumesc mult pentru intelegere.

Intr-un astfel de caz s-ar putea invoca art.15(2) din Constitutia Romaniei ?Pe considerentul ca persoana respectiva la momentul intrarii in vigoare a noii legi indeplinea conditiile de iesire la pensie,iar dupa intrarea noii legi nu.O zi buna.
Carp Mircea, utilizator
Rog specialistii sa interpreteze art.15(2) din Constitutia Romaniei in contextul postarii mele anterioare.O zi buna .
Principiul neretroactivitatii legii civile nu are legatura cu situatia arata de dvs. Colegul dvs. indeplineste conditiile pentru a iesi la pensie potrivit Legii nr. 19/2000. Cand va intra legea privind sistemul unitar de pensii publice in vigoare, domnul respectiv nu va mai indeplini conditiile. Asta nu inseamna ca noua lege va produce efecte retroactiv. Ea produce efecte de la data intrarii ei in vigoare.

In situatia in care colegul dvs. alege sa nu beneficieze de prevederile favorabile ale Legii nr. 19/2000 neiesind la pensie pana la 1 ianuarie 2011, nu poate justifica o eventuala vatamare in fata instantei. In fond, a fost numai optiunea lui.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
ma aflu si eu in in aceeasi dilema, intrunesc conditiile de pensionare conf legii19/2000,beneficiind de gr 1 de munca;este obligatoriu sa ma grabesc sa imi fac cererea si dosarul de pensionare inainte de 31 dec 2010,ca altfel numai beneficiez de acest drept.