Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... CNP-ul public sau privat? e legal sa fie facut public ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

CNP-ul public sau privat? e legal sa fie facut public de catre secretariatele facultatilor?

O colega m-a rugat sa merg la decanatul Facultatii de Medicina si Farmacie din Galati sa vad daca s-au afisat listele cu studentii bursieri.
Ce ma frapat este ca pe lista respectiva era afisat CNP-ul tuturor candidatilor, era public. Este legal sa se intample asta ?

.nu stiu cat este de legal .., dar se poate verifica daca-i corect !
[ link extern ] /
Evident ca CNP-ul e informatie publica la fel ca "J"-ul sau "CUI"-ul firmelor. CNP-uri apar in clar pe absolut toate facturile emise.
Nu e nimic secret. Nu are cum. Nu se poate face teoretic nici o operatiune pe baza unui CNP al altei persoane, deci nu are cum sa-ti dauneze.
ContSters175336, utilizator
Nu sunt de acord cu dvs. Daca am un CNP, am toate datele necesare ale unei persone pentru a-i face o mare caruta de magarii. Si cum unde-i trecut un CNP de obicei e si numele...deja avem cam tot ce trebuie.
BX, utilizator
@BX, aveti dreptate. Persoanele nu sunt firme, nu sunt obligate sa apara in vreun catalog public de genul Registrul Comertului.

Legal, CNP-urile sunt date cu caracter personal de cel mai inalt nivel, avand functie de identificare a persoanei. Conform Legii 677 /2001,
Art. 8
(1)Prelucrarea codului numeric personal sau a altor date cu caracter personal având o funcţie de identificare de aplicabilitate generală poate fi efectuată numai dacă:
a)persoana vizată şi-a dat în mod expres consimţământul; sau
b)prelucrarea este prevăzută în mod expres de o dispoziţie legală.
(2)Autoritatea de supraveghere poate stabili şi alte cazuri în care se poate efectua prelucrarea datelor prevăzute la alin. (1), numai cu condiţia instituirii unor garanţii adecvate pentru respectarea drepturilor persoanelor vizate.

Cu siguranta CNP-urile nu se pot afisa! Vorbiti la secretariat, depuneti eventual o cerere scrisa si in caz de nerezolvare depuneti o sesizare la ANSPDCP
[ link extern ] /
Spuneti-ne si noua apoi ce ati rezolvat ;)
eumarian, utilizator
conţinutul facturilor este reglementat de art. 155 alin. (5) din Titlul VI din Codul fiscal, care transpune art. 226 din Directiva 112/2006/CE privind sistemul comun al taxei pe valoarea adăugată.

Printre informaţiile obligatorii menţionate la acest articol nu figurează înscrierea CNP ului persoanelor fizice.

De asemenea, în ceea ce priveşte celelalte impozite prevăzute de Codul fiscal, respectiv impozit pe profit, impozit pe venitul microinteprinderilor, impozitul pe venit, impozite şi taxe locale, impozit pe veniturile nerezidenţilor, impozit pe reprezentanţe şi accize, vă comunicăm că nu sunt prevederi prin care să se stipuleze colectarea CNP ului clienţilor în scopul întocmirii facturilor fiscale”

Mie mi se pare ca situatia este mai mult decit clara acum. Nu exista nici o motivatie legata de legislatia fiscala care sa permita magazinelor online sa ceara aceasta informatie.

Mai mult decit atit, daca exista o astfel de baza de date cu informatii legate de CNP-uri acestea trebuie sterse definitiv, asa cum rezulta chiar dintr-unul din cazurile explicate in raport.

“În baza constatărilor rezultate din investigaţie, Autoritatea de supraveghere a dispus prin decizie ştergerea codurilor numerice personale existente în baza de date a societăţii, întrucât operatorul nu a prezentat un scop determinat, precis şi legitim pentru a justifica prelucrarea codului numeric personal, potrivit art. 4 şi art. 8 din Legea nr. 677/2001.”

Deci raspunsul este : NU trebuie cerut CNP-ul.