Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta

Un barbat nascut 31.05.1951. Are in data 18.05.2009 decizia privind acordarea pensiei de invaliditate, cod pensie N23)
stagiul complet de cotizare 35 ani 0 luni
total stagiu de cotizare realizat.- 43 ani 5 luni 23 zile
din care:
in gradul I 18 ani 3 luni 9 zile
conditii normale: 9 ani 11 luni 14 zile
stagiu asimilat: 10 ani 9 luni
stagiu aferent gr I si II 4 ani 6 luni

Cand iese la pensia?
Daca toate date sunt corecte(si asa s-ar parea)decizia din 18/05/2009 trebuia sa fie pentru limita de varsta si nu de invaliditate.18 ani de grupa I-a trebuia sa-i aduca o reducere a varstei de 10 ani si 10 luni(din 63 ani si 7 luni in mai 2009).Sunteti sigur ca pensia este de invaliditate ?Ia mai uitati-va odata si precizati ce scrie la: punctul(E)varsta...;varsta standard de pensionare.....;reducerea varstei standard de pensionare datorita......,.....Punctul(F)Stagiul complet de cotizare.....(nu poate fi de 35 ani daca s-a redus varsta standard de pensionare).Daca cei 18 ani sunt incadrati in grupa I-a .Daca s-a aplicat O.U.G.209/2008 vedeti la punctul(G).Precizati cat mai multe amanunte,fiindu-ne de mare ajutor.
alvarolipo a scris:
total stagiu de cotizare realizat.- 43 ani 5 luni 23 zile
din care:
in gradul I 18 ani 3 luni 9 zile
stagiu aferent gr I si II 4 ani 6 luni

Domnule avocat, ma induceti in eroare. :) Persoana pentru care intrebati a lucrat 18 ani in grupa II de munca, nu in grad de munca (nu exista asa ceva intr-o decizie de pensie) si nici in grupa I de munca.

De unde stiu: unei perioade de 18 ani lucrati in grupa I de munca ii corespunde un stagiu aferent grupei de 9 ani, ori in decizie este un stagiu de 4 ani si 6 luni, adica exact pentru 18 ani lucrati in grupa II de munca (3 luni pentru fiecare an intreg lucrat in grupa II de munca).

Persoana pentru care intrebati poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 61 de ani, varsta standard de pensionare de 65 de ani fiind redusa cu 4 ani pentru perioada lucrata in grupa II de munca.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
* Cei 18 ani lucrati in grupa I de munca au fost lucrati cu timp 50%
* In acest caz, are 9 ani de grupa I cu timp 100% la care primeste un spor de 4 ani si 6 luni
Are dreptul la pensie limita varsta deschis de f multe luni
(Reducerea varstei cu 4 ani si 10 luni)
Nu ii ramane decat sa solicite trecerea din pensie de invaliditate in pensie limita varsta
Bruta, utilizator
Va rog sa ma scuzati.
unde scrie gr I tb gr II.
Restul e Ok.
Asa iese din decizia mentionata.
Atat stiu si am vazut in decizia respectiva.
Incet incet dar cand invat ceva nu mai se ma uita. Sunt dur de cap. Va multumesc mult si pentru efortul de interpretarea a doamna avocata Pintea (mereu este agradabil sa va citesc) si pentru raspunsuri a dlui Mircea. Acest ultim este daca nu avocat ci un cabalier.=D>
Alvaro Liniers, Avocat