Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cerere CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cerere CEDO

Am trimis o cerere catre CEDO, am primit confirmarea primirii cererii de la Strasbourg, insa de atunci au trecut 4 luni si n-am mai primit absolut nimic referitor la cererea mea. Precizez ca o alta persoana, aflata in aceeasi speta, a depus in aceeasi perioada o cerere similara si a primit deja o scrisoare raspuns cu anumite precizari si lamuriri. M-ar intersa daca CEDO are un termen limita in care trebuie sa trimita un raspuns unei astfel de solicitari. Multumesc.
Ați trimis plângerea Curții Europene a Drepturilor Omului pe formularul special?

Stiu ca procedura poate dura si un an ... probabil conteza cui a fost repartizata, pe ce domeniu ...etc ... trebuie sa asteptati sa va ceara clarificari ... detalii

Ati primit numai confirmare de primire sau inregistrarea cererii ceea ce implica un nr. de dosar si etichete personalizate in acest sens.
SC QCERT SRL , Consultant resurse umane
Da, plangerea catre CEDO am trimis-o pe formularul special.
Am primit doar confirmarea de primire. In schimb, un prieten, caruia tot eu i-am facut plangerea catre CEDO(el se afla in aceeasi speta), a primit nr. de doasr si etichetele personalizate in urma cu 3 luni, la mai putin de 2 luni de la trimitera cererii. Intrucat plangerile au fost trimise in acelasi timp, ma intreb daca este cazul sa ma ingrijorez sau sa incerc sa contactez CEDO telefonic. Multumesc.
Eu am trimis plicul pe 17 decembrie si pe 25 ianuarie am primit raspunsul cu etichetele aferente .... nu stiu cum se poate sa fie asa o diferenta daca era aceeasi speza
Oricum, in comparatie cu nr. cererilor depuse, putine sunt acceptate.
SC QCERT SRL , Consultant resurse umane