Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Impartire cheltuieli televiziune pe cota indiviza sau ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Impartire cheltuieli televiziune pe cota indiviza sau pe nr apartamente.

Ca sa nu ajungem fiecare cu antena in balcon urmeaza sa punem un sistem comun de antena pentru televiziune.Pe langa asta reducem si costurile foarte mult.
Mai precis una sau 2 antene, un receiver sau 2 si citeva distribuitoare de semnal(astea sunt cele mai scumpe).
Blocul a fost de la inceput prevazut cu sistem de cablu tv prin pereti si mufe tv.

Cum credeti ca ar fi corect sa redistribuim costurile initiale si mai apoi costul abonamentelor?

w_v_w_v, utilizator
Daca furnizorul nu specifica in contract modul de plata (pe apartament) si trece doar suma, fiind vorba de un bun comun, factura se imparte in functie de cota-parte indiviza de proprietate.
Parerea mea, in conditiile in care nu se stabileste nimic in contract (gen 3 lei / apartament) este ca acesta suma sa se imparta in conformitate cu HG 1588/2007, astfel:
Art. 54. - Cheltuielile de alta natura reprezinta cheltuielile asociatiei de proprietari pentru: lucrarile de intretinere, reparatii si inlocuiri la antena ori antenele colective de televiziune, care se repartizeaza in raport cu numarul prizelor de televizoare aflate in locuinte si in spatiile cu alta destinatie decat aceea de locuinta [...]
Conform legislatiei sigur ca @elga50 are dreptate. Dar depinde de felul cum poate sa se cupleze fiecare televizor. Adica se poate ca indiferent de catae camere are fiecare apartament, proprietarul sa declare ca are sau foloseste o singura priza de televizor, ca are un singur televizor si nu cate unul in fiecare camera.
Exista sisteme cu de cuplare numai pe baza de coduri si-atunci fiecarui televizor i se aloca un cod. Cine vrea sa cupleze al doilea televizor are nevoie de un alt cod.
Dar, cum banuesc eu, cred ca toata lumea va avea posibilitatea sa foloseasca oricate televizoare in casa cuplate la aceste antene si va fi greu de verificat daca unul are un tv, doua sau nici unul.
Si-apoi ce facem cu cei care nu vor sa acceseze acest serviciu?
Daca toti vor beneficia de aceste sisteme eu cred ca se poate repatiza cheltuiala in mod egal pentru fiecare apartament, indiferent cate camere are si cate televizoare. Ceva de genul instalarii interfonului unde atat garsoniera de 30 m.p. cat si apartamentul de 5 camere si 100 m.p platesc in mod egal. .
Toti vor beneficia de acest serviciu indiferent ca vor sau nu.
Nu e nimeni care nu vrea.In zona aici nu exista firme de cablu TV.
Totul este prin aer.
Pentru toate canale+HBO+tot se vor plati in jur de 3 4 lei de apartament pe luna.
Costul initial este foarte mare dar daca socotesti se amotizeaza in 6 luni.
Eu ma gandisem initial ca pe cota indiviza tocmai pentru ca cu cat e mai mare apartamentul cu atat poti pune mai multe TV si prin urmare ma gandeam ca e corect pe indiviza.
Si costul initial e mare intrucat cu cat vrei sa faci instalatia pentru mai multe TV cu atat e mai scump.(un fel de switchuri).

Doamna ELGA are dreptate.Doar ca trebuie sa numaram prizele.Oricum o sa le verificam la montare asa ca le si numaram.

Multumesc tuturor.=D>
w_v_w_v, utilizator