Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... depunere motivare in faza de recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

depunere motivare in faza de recurs

Buna ziua,
imi poate spune cineva in cazul in care am depus cererea de recurs fara motivare, aceasta urmand sa o depun pe cale separata sau la primul termen este vreo problema?
Stimata doamna,

Recursul se motiveaza prin cererea de recurs sau inauntrul termenului de recurs care curge de regula in 15 zile de la comunicare .
La primul termen de judecata este tardiv.
Nu este tardiv la primul termen de judecata . Justificati, in instanta lipsa motivarii
Codul de procedura civila prevede:
Art. 101. - Termenele se înteleg pe zile libere, neintrând în socoteală nici ziua când a început, nici ziua când s-a sfârsit termenul. Termenele statornicite pe ore încep să curgă de la miezul noptii zilei următoare. Termenele statornicite pe ani, luni sau săptămâni se sfârsesc în ziua anului, lunii sau săptămânii corespunzătoare zilei de plecare. Termenul care, începând la 29, 30 sau 31 ale lunii, se sfârseste într-o lună care nu are asemenea zi, se va socoti împlinit în ziua cea din urmă a lunii.
Termenul care se sfârseste într-o zi de sărbatoare legală, sau când serviciul este suspendat, se va prelungi până la sfârsitul primei zile de lucru următoare.
Art. 102. - Termenele încep să curgă de la data comunicării actelor de procedură dacă legea nu dispune altfel. Termenele încep să curgă si împotriva părtii care a cerut comunicarea, de la data când a cerut-o.
Art. 103. - Neexercitarea oricărei căi de atac si neîmplinirea oricărui alt act de procedură în termenul legal atrage decăderea, afară de cazul când când legea dispune altfel sau când partea dovedeste că a fost împiedecată printr-o împrejurare mai presus de vointa ei.
În acest din urmă caz, actul de procedură se va îndeplini în terrmen de 15 zile de la încetarea împiedecării; în acelasi termen vor fi arătate si motivele împiedecării
Art. 302 indice 1. - Cererea de recurs va cuprinde, sub sanctiunea nulitătii, următoarele mentiuni:
a) numele, domiciliul sau resedinta părtilor ori, pentru persoanele juridice, denumirea si sediul lor, precum si, după caz, numărul de înmatriculare în registrul comertului sau de înscriere în registrul persoanelor juridice, codul unic de înregistrare sau, după caz, codul fiscal si contul bancar. Dacă recurentul locuieste în străinătate, va arăta si domiciliul ales în România, unde urmează să i se facă
toate comunicările privind procesul;
b) indicarea hotărârii care se atacă;
c) motivele de nelegalitate pe care se întemeiază recursul si dezvoltarea lor sau, după caz, mentiunea că motivele vor fi depuse printr-un memoriu separat;
d) semnătura.
La cererea de recurs se va atasa dovada achitării taxei de timbru, conform legii.
[{*}] Art. 303. - Recursul se va motiva prin însăsi cererea de recurs sau înăuntrul termenului de recurs.Termenul pentru depunerea motivelor se socoteste de la comunicarea hotărârii, chiar dacă recursul s-a făcut mai înainte.
Loredana Puscasu,

Cum as putea justifica in instanta lipsa motivarii?
Ce justificari mi-ar fi acceptate?
Si cu justifica rogumi-te? Poate a uitat? Tu ai facut practica in instanta pana acum ?