Forum Discuţii diverse Cultură generală Cum este corect, Paºti sau Paºte ?
Discuție deschisă în Cultură generală

Cum este corect, Paºti sau Paºte ?

Conform DEX ambele forme sunt tolerate, incurajata fiind Paşti.
Paşte este verb si refera la actiunea de a rupe cu gura plante...
Limba vorbită a incetatenit forma Paşte si din ce in ve mai mult Paşti devine un termen livresc pentru a carui folosire risti sa fii corectat...
Voi ce credeti?
PÁȘTI s.m. 1. Sărbătoare religioasă celebrată de creștini în amintirea învierii lui Hristos, iar de evrei în amintirea ieșirii lor din Egipt, sub conducerea lui Moise. ♢ Expr. Nu e în toate zilele Paști sau o dată pe an e Paști = nu se petrec în fiecare zi evenimente deosebite. Din an în Paști sau din joi în Paști, din Paști în Crăciun = foarte rar, la intervale mari de timp. La Paștile cailor (sau calului) = niciodată. 2. Pâine sfințită, care se împarte la biserică în ziua de Paști (1); pască. [Var.: Páște s.n.] – Lat. pascha, -ae.

PAȘTE1, pasc, vb. III. 1. Intranz. și tranz. (Despre vite; la pers. 3). A se hrăni rupând cu gura iarbă, plante etc. ♦ Tranz. Fig. A întreține, a cultiva, a dezvolta stări sufletești etc. 2. Tranz. (Despre oameni) A păzi animalele care pasc (1), a duce la pășune; a păstori, a pășuna. ♢ Expr. (Fam.) Ce paști aici? se spune ca mustrare celui care nu și-a făcut datoria, care nu a fost atent, nu a fost vigilent. A paște muștele (sau vântul, bobocii) = a pierde vremea fără rost. A-l paște (pe cineva) gândul = a fi preocupat de ceva. A paște pe cineva = a urmări pe cineva, pândind momentul potrivit pentru a-i face un rău. N-am păscut porcii (sau gâștele, bobocii etc.) împreună, se spune pentru a-i atrage cuiva atenția că-și permite prea multe. ♢ Compus: paște-vânt s.m. invar. = om fără căpătâi, pierde-vară. 3. Tranz. (Despre primejdii, moarte, noroc) A urmări cu perseverență, a amenința dintr-un moment în altul sau a favoriza pe neașteptate; a pândi. ♢ Expr. Să nu te pască păcatul să... = să nu cumva să..., nu care cumva să... A-l paște pe cineva moartea (sau păcatul, primejdia) = a-l amenința pe cineva moartea (sau păcatul, primejdia). – Lat. pascere.

buna seara

despre aceasta definitie.....ce mai conteaza , oricum se apropie cu pasi repezi....si daca si vremea o sa fie frumoasa, ar fi si mai minunat !!!
se se simta omul bine , sa petreaca , sa puna ceva pe masa (....spritz)...conteaza cum se spune corect ????

paste(pasti) fericit la toata lumea ....!!!!!
ContSters185493, utilizator
daca ne gandim la a paste ar fi, tu pasti ,el paste si tot asa asa ca mai bine s-ar spune simplu invierea domnului isus
Pasti, de la painea/azima folosita la impartasanie.
Altfel, verbul este si el corect, dar nu confundat cu substantivul.
isus a spus ,,painea aceasta este trupul meu ,,vinul acesta este sangele meu ,,nu cred ca a zis ca este pastele,
aisa-s a scris:

isus a spus ,,painea aceasta este trupul meu ,,vinul acesta este sangele meu ,,nu cred ca a zis ca este pastele,

Scuze, dar n-am inteles ce vreti sa ziceti!