Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... analizele medicale
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

analizele medicale

buna ziua.as avea nevoie de ajutorul dv.pt cateva arspunsuri,si anume.1.cine este obligat sa plateasca analizele periodice ale unui angajat din comertul alimentar,2.dar cursul de igiena?specific ca am problema cu patronul prin refuzul plati acestor analize,spunindu-mi ca nu e obligatia lui de a le plati,zicand ca nu scrie nicaieri in codul munci asa ceva,daca are dreptate va rog sa-mi spuneti,si ca sa pot sa ai demonstrez va ros sa ami aratati si articolele din cod pt a lamuri pe toata lumea,pt ca din salariul de 700 ron nu prea ami permit sa le platesc,iar in contractul de munca nu am stabilit asa ceva,va multumesc anticipat si astept raspuns
Angajatorul are obligatia sa plateasca controalele periodice obligatorii stabilite conform specificului locurilor de munca(trebuie sa aiba contract cu medicul de medicina muncii). Daca la control, medicul recomanda salariatului unele investigatii pentru boli care nu au legatura cu munca, acestea le plateste salariatul.
Cursul il poate plati atat angajatorul cat si angajatul.
george multumesc de rasp.cum vine aia"Cursul il poate plati atat angajatorul cat si angajatul."ati dai seama ca nu l-as plati din salariul asta mizerabil,eu vreau sa stiu cine il plateste clar angajatul sau angajatorul,eu fiind intr-o polemica cu patronul tre sa-i pun in fata codul cu articolul respectiv
1. Angajatorul se fac ca nu cunoaste prevederile legale.

2. Iata ce spune HG 355/2007 privind supravegherea sănătăţii lucrătorilor:
Art. 7.
Angajatorii sunt obligaţi să asigure fondurile şi condiţiile efectuării tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sănătăţii lucrătorilor, aceştia nefiind implicaţi în niciun fel în costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.

Art. 8.
(1) Serviciile medicale profilactice prin care se asigură supravegherea sănătăţii lucrătorilor sunt: examenul medical la angajarea în muncă, de adaptare, periodic, la reluarea activităţii, promovarea sănătăţii la locul de muncă.
3. Acelasi lucru scrie si in Legea 319/2006 a sanatatii si securitatii in munca si in Normele de aplicare a acesteia.

4. Din Codul muncii:
Art. 190
(1) Angajatorii au obligaţia de a asigura participarea la programe de formare profesională pentru toţi salariaţii, după cum urmează:
a) cel puţin o dată la 2 ani, dacă au cel puţin 21 de salariaţi;
b) cel puţin o dată la 3 ani, dacă au sub 21 de salariaţi.

(2) Cheltuielile cu participarea la programele de formare profesională, asigurată în condiţiile alin.(1), se suportă de către angajatori.

5. Daca aveti probleme in continuare in legatura cu aceste aspecte faceti urgent sesizare la ITM.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
asta da raspuns,va multumesc,dar mai am o intebare,in cazul in care fac o sesizare la itm,patronul ma poate da afara?iar in cazul in care refuza sa le plateasca si eu nu fac cursul de igiena itm-ul sau cine vine in control ami da mie amenda sau la patron?si inca o treaba cate zile de concediu se da daca angajatul face nunta,si cate zile la un deces al angajatului la o ruda de grad 1 si la ruda de grad 2 .va multumesc mult ami sunteti de foarte mare ajutor
maxsilviu, utilizator
1. Nu va poate da afara pentru ca ati sesizat ITM dar va poate gasi un alt motiv (IT are obligatia sa nu divulge numele celor care fac sesizarea).
2. Daca angajatorul refuza sa plateasca analizele medicale si scolarizarea este problema lui. Dvs. nu le platiti.
3. ITM nu va poate amenda pe dvs., in acest caz.
4. Zilele libere platite in caz de casatorie sau deces sunt precizate in CCM aplicabil unitatii dvs. sau in regulamentul intern al unitatii.