Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... angajare
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

angajare

angajatorul este obligat sa plateasca analizele medicale la angajare?multumesc
Da, angajatorul plateste examenul medical la angajare si examenul medical periodic.
HG 355/2007 actualizata la 19.01.2012.
multumesc!
HG nr. 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor, cu modificari si completari ulterioare,
-art.7 Angajatorii sunt obligati sa asigure fondurile si conditiile efectuarii tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sanatatii lucratorilor, acestia nefiind implicati în niciun fel în costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.

Legea nr. 319/ 14.07.2006
-art.7 al.(6) Masurile privind securitatea, sanatatea si igiena in munca nu trebuie sa comporte in nicio situatie obligatii financiare pentru lucratori.
-art.25 al.(1) Masurile prevazute la art. 24 vor fi stabilite astfel incat fiecare lucrator sa poata beneficia de supravegherea sanatatii la intervale regulate.
al.(2) Supravegherea sanatatii lucratorilor este asigurata de catre medicii de medician muncii.
multumesc!