avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... angajare
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

angajare

angajatorul este obligat sa plateasca analizele medicale la angajare?multumesc
Cel mai recent răspuns: micutzulurs , utilizator 11:55, 24 Ianuarie 2013
Da, angajatorul plateste examenul medical la angajare si examenul medical periodic.
HG 355/2007 actualizata la 19.01.2012.
multumesc!
HG nr. 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor, cu modificari si completari ulterioare,
-art.7 Angajatorii sunt obligati sa asigure fondurile si conditiile efectuarii tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sanatatii lucratorilor, acestia nefiind implicati în niciun fel în costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.

Legea nr. 319/ 14.07.2006
-art.7 al.(6) Masurile privind securitatea, sanatatea si igiena in munca nu trebuie sa comporte in nicio situatie obligatii financiare pentru lucratori.
-art.25 al.(1) Masurile prevazute la art. 24 vor fi stabilite astfel incat fiecare lucrator sa poata beneficia de supravegherea sanatatii la intervale regulate.
al.(2) Supravegherea sanatatii lucratorilor este asigurata de catre medicii de medician muncii.
multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine plateste analizele periodice la locul de munca? nCodin nCodin Buna ziua! As vrea sa stiu cine plateste pentru analizele periodice care trebuiesc facute la locul de munca,angajatorul sau angajatul? La fel si ... (vezi toată discuția)
Examen medical danyel4269 danyel4269 buna seara,daca sant la prima angajare cine plateste examenul medical,eu sau angajatorul.va multumesc (vezi toată discuția)
Fișa medicală, psihologic porumbelu76 porumbelu76 M-am angajat în urmă cu 2 ani,atunci am suportat eu plata fișei medicale plus plata psihologicului . în prezent Directorul firmei î-mi cere să-mi fac ... (vezi toată discuția)