Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Verde intermitent vs. verde
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Verde intermitent vs. verde

Multi se refera la verdele intermitent ca fiind mai "slab" decat verdele. Cu alte cuvinte verdele "plin" il bate pe cel intermitent. Si apare o dilema aici pentru mine. Cand am verde si virez la stanga si vehiculul de pe parte pusa deci care va ajunge in dreapta mea, acord eu prioritate vehiculului cu verde intermitent sau el imi acorda mie ?

In ordonanta de urgenta articolul de lege care se refera la acest subiect suna asa:
Art. 59
(1) In intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere vehiculelor care circula pe sine. Acestea pierd prioritatea de trecere cand efectueaza virajul spre stanga sau cand semnalizarea rutiera din acea zona stabileste o alta regula de circulatie.
(2) In intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stanga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta.
(3) In intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate, regula prioritatii de dreapta se respecta numai in cazul in care doua vehicule urmeaza sa se intalneasca, fiecare intrand in intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator ("a.k.a. semafor thumbup.gif ") avand aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii.
(4) Cand un semafor cu trei culori are o lumina verde intermitenta suplimentara, montata la acelasi nivel cu lumina verde normala a semaforului, sub forma unei sageti verzi pe fond negru, cu varful spre dreapta, aprinderea acesteia semnifica permisiunea pentru vehicule de a-si continua drumul in directia indicata de sageata, indiferent de culoarea semaforului electric, cu conditia acordarii prioritatii de trecere vehiculelor si pietonilor care au drept de circulatie.

La aliniatul 4 apare pasajul: cu conditia acordarii prioritatii de trecere vehiculelor si pietonilor care au drept de circulatie.
daca dvs intrati in intersectie pe culoarea verde si virati stanga automat cei ce au plecat si ei din contrasens au tot verde si le veti da prioritate fie ca merg inainte fie ca vireaza dreapta.
daca dvs aveti verde si mergeti inainte, cei din dreapta dvs care au rosu pt inainte si intermitent verde pt dreapta, va vor da prioritate de trecere.
Am vrut sa lamuresc problema aceasta pentru ca unii au impresia ca verdele e mai tare decat verdele intermitent. Nu stiu in ce articol de lege gasesc prevederea asta. Practic verdele intermitent (vehicul B) acorda prioritate vehiculelor si pietonilor cu o exceptie: cand se intersecteaza cu un alt vehicul (vehicul A)care vireaza la stanga si cel cu verde intermitent (vehicul B) e in dreapta lui si atunci ii acorda prioritate. Sper ca am inteles bine. Ma puteti orienta spre un link cu codul rutier actualizat pentru 2011, pentru ca am gasit mai multe variante si nu stiu care dintre ele e cea corecta.
BogdanP, utilizator
[ link extern ]
situatia descisa de dvs, nu e posibila. Daca A a patruns pe verde si face stanga, cei ce ii vin din dreapta au verde clar si atunci le da tuturor prioritate de dreapta, fara legatura cu intermitentul.
cei ce vor sa vireaze dreapta pe verde intermitent, dau prioritate pietonilor astora ce au verde, apoi vehiculelor ce vin din stanga sa .
autovehiculele ce patrund pe culoarea verde si merg inainte , niciodata nu va dau prioritate dvs, ca-i veniti din dreapta pe verde intermitent.
daca intri pe verde in intersectie si schimbi directia de mers spre stanga, pierzi prioritatea fata de vehiculele ce vin din dreapta si daca vireaza spre dreapta, dai prioritate la pietoni, ca au verde.
De ce n-ar fi posibila o asemenea situatie ? Si daca ar fi, ipotetic vorbind, in acea situatie, care dintre vehicule ar avea prioritate ?
[editat] VERDE INTERMITENT ITI ACORDA DREPT DE TRECERE FARA PRIORITATE. Prin urmare, da este foarte adevarat ca verde intermitent este mai slab decat verde plin. [editat]
Sper ca acum va este clar ca verde intermitent iti indica faptul ca poti trece doar cand nu are altcineva drept de trecere, exact cum specifica art.59 alin(4)
ContSters20980, utilizator