Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas, student
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas, student

Buna ziua,

Beneficiez de o pensie de urmas, in urma decesului tatalui meu. Sunt student la zi. Vreau sa ma angajez, daca se poate, permanent, insa stiam ca daca inregistrez venituri, pierd pensia de urmas. Este adevarat? Pot lucra cu carte de munca?

Am citit sectiunea 5 a Legii 19/2000 insa nu am gasit raspuns la intrebarea mea.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

puteti lucra cu carte de munca si sa beneficiati de pensie de urmas in continuare, fara sa conteze cuntumul salariului
1. Legea 19/2000 a fost abrogata de Legea 263/2010, aplicabila de la data de 01.01.2011.
2. Conform Legii 263/2010 nu este interzis cumulul pensiei de urmas cu orice venit profesional, indiferent de cuantumul acestuia.
Va multumesc pentru raspunsuri!