Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Putin ajutor in privinta cu o perchezitie
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Putin ajutor in privinta cu o perchezitie

Am o nelamurire, in legatura cu o frauda pe care am comis-o :sorry:.Este vorba despre un cont de email (spart), primit una reclamatie,hard drive ridicat cu mandatul de catre cei de la diicot.Intrebarea mea este in felul urmator.Dat fiind faptul ca e prima abatere de genul, fara alte probleme in cazier care sunt probleme cele mai grave pe care le pot intampina dpdv legal :((? De mentionat ca pe harddriveul confiscat se afla si anumite materiale 'piratate' ( pentru uz propriu) si unele programe de scanat vulnerabilitati web.
Astept un raspuns.Va multumesc in avans! o zi buna tuturor
ART. 195
Violarea secretului corespondentei
(1) Deschiderea unei corespondente adresate altuia ori interceptarea unei
convorbiri sau comunicari efectuate prin telefon, telegraf sau prin alte mijloace
de transmitere la distanta, fara drept, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3
ani.

(2) Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza sustragerea, distrugerea sau retinerea
unei corespondente, precum si divulgarea continutului unei corespondente, chiar
atunci cnd a fost trimisa deschisa sau a fost deschisa din greseala, ori
divulgarea continutului unei convorbiri sau comunicari interceptate, chiar n
cazul in care faptuitorul a luat cunostinta de acesta din greseala sau din
ntmplare.

(3) Actiunea penala se pune n miscare la plngerea prealabila a persoanei
vatamate.
(4) impacarea partilor nlatura raspunderea penala.

n legatura cu produsele piratate, atata vreme cat nu le comercializati nu vad ce ati putea pati.
Alexandru Munteanu, Avocat
Multumesc din suflet pentru raspuns. Se pare ca asta e, am fost ignorant si am patito, nu mai e scapare.

(4) impacarea partilor nlatura raspunderea penala.
Sper sa se rezolve cumva, pe o cale amiabila. Dumnezeu cu mila..

Alte opinii ? Pareri? Sfaturi ?
cineva-cineva, utilizator
Daca e vb de DIICOT, parca nu-mi vine a crede ca e vb doar de o simpla violare a secretului corespondentei :( . Poate ar fi bine sa vb cu un avocat
Mai depinde si pe al cui e-mail ati intrat..
gi-jane2, moderator
gi_jane2 a scris:

Daca e vb de DIICOT, parca nu-mi vine a crede ca e vb doar de o simpla violare a secretului corespondentei :( . Poate ar fi bine sa vb cu un avocat

Cred ca voi lua legatura cat de repede, deoarece nu ma pricep in domeniul legilor.
multumesc pt. sfat!
cineva-cineva, utilizator
Da, urata situatie, presupun ca e vorba de o adresa de email destul de importanta daca s-a implicat DIICOT.
Daca va stiti vinovat si credeti ca in calculatorul dvs se gasesc probe de vinovatie, ar fi cel mai bine sa incercati sa va impacati cu cel "pagubit".
Eu nu as sta linistit nici in legatura cu programele piratate pe care le detineti, chiar daca nu le-ati comercializat si simpla detinere a lor tot infractiune este, va dau un ex. concret.....detinerea de windows fara licenta...sunt niste amenzi destul de usturatoare.