Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Putin ajutor in privinta cu o perchezitie
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Putin ajutor in privinta cu o perchezitie

Am o nelamurire, in legatura cu o frauda pe care am comis-o :sorry:.Este vorba despre un cont de email (spart), primit una reclamatie,hard drive ridicat cu mandatul de catre cei de la diicot.Intrebarea mea este in felul urmator.Dat fiind faptul ca e prima abatere de genul, fara alte probleme in cazier care sunt probleme cele mai grave pe care le pot intampina dpdv legal :((? De mentionat ca pe harddriveul confiscat se afla si anumite materiale 'piratate' ( pentru uz propriu) si unele programe de scanat vulnerabilitati web.
Astept un raspuns.Va multumesc in avans! o zi buna tuturor
:) Nu domnule BX , nu vi se iau caii de la bicicleta, sunt destule metode de a convinge infractorul sa spuna tot ce stie, poate ca niciuna dintre metode nu ar folosi daca este vb de dvs care nu va intimidati usor.
Sunt convins ca nu sunteti un incepator in materie de biti si bitisori, insa sunt destule minti luminate, chiar si in cadrul politiei/DIICOT/etc., care vor reusi sa decripteze daca se vrea cu adevarat.
alexandrugroza a scris:

Sunt convins ca nu sunteti un incepator in materie de biti si bitisori, insa sunt destule minti luminate, chiar si in cadrul politiei/DIICOT/etc., care vor reusi sa decripteze daca se vrea cu adevarat.

Oricat de luminate sau nu ar fi persoanele care ar dori sa decripteze continutul unui HDD criptat, daca criptarea este facuta corect,AES 256 biti, nu ar putea sa o decripteze in timp util deoarece ar dura enorm.Cu toate calculatoarele din lume puse la un loc ar dura destul de mult.
cineva-cineva a scris:

alexandrugroza a scris:

Sunt convins ca nu sunteti un incepator in materie de biti si bitisori, insa sunt destule minti luminate, chiar si in cadrul politiei/DIICOT/etc., care vor reusi sa decripteze daca se vrea cu adevarat.

Oricat de luminate sau nu ar fi persoanele care ar dori sa decripteze continutul unui HDD criptat, daca criptarea este facuta corect,AES 256 biti, nu ar putea sa o decripteze in timp util deoarece ar dura enorm.Cu toate calculatoarele din lume puse la un loc ar dura destul de mult.

Da, asa este, dureaza foarte mult o astfel de initiativa, din partea oricui, dar nu am pus problema de timp, am spus doar ca se poate daca se vrea cu adevarat, insa ne intindem pe un alt subiect destul de vast si am putea da idei unora :)

cineva-cineva a scris:
Oricat de luminate sau nu ar fi persoanele care ar dori sa decripteze continutul unui HDD criptat, daca criptarea este facuta corect,AES 256 biti, nu ar putea sa o decripteze in timp util deoarece ar dura enorm.Cu toate calculatoarele din lume puse la un loc ar dura destul de mult.

Fedora (sistem de operare gratuit) ofera la inceputul instalarii optiunea de a cripta discul dur. Alt soft foarte folosit este TrueCrypt (gratis). Windows 7 Ultimate/Enterprise are BitLocker care face acelasi lucru.

Nu stiu daca politia romana are dreptul sa sparga calculatoare, dar presa olandeza zice ca politia olandeza poate sparge anumite calculatoare pentru a plasa keyloggere sau screenloggere. Asa ca nimeni nu e prost sa incerce sa sparga AES, e mult mai usor de interceptat parola si, in caz de criptografie asimetrica, de copiat fisierul cu cheia privata.

Avand in vedere acest lucru, criptarea iti da un fals sentiment de siguranta. In alte tari, de exemplu Marea Britanie, a nu dezvalui parola la cererea autoritatilor se poate pedepsi cu inchisoare.

Plus ca a cripta discul dur prin software reduce viteza calculatorului (exista si discuri dure cu criptare hardware). Exista discuri dure cu cifrare hardware care distrug toate datele daca s-a introdus de cinci ori o parola gresita.

Programe de distrugere a datelor sunt de exemplu DBAN, BCWipe, Eraser si unul din utilitarele din PartedMagic (toate acestea sunt gratis). Administratorii de sistem folosesc des astfel de programe, asa ca in privinta asta nu e nimic neobisnuit in a folosi astfel de programe: fiecare are dreptul de a face cu propriile date ce crede de cuviinta. Ba mai mult, la reciclarea discurilor dure, distrugerea datelor confidentiale ale fostului proprietar poate fi obligatorie.

Bineinteles, dupa ce calculatorul a fost spart, folosirea unor astfel de programe nu prea mai are rost.

In privinta interceptarii HTTPS (SSL sau TLS), hackerii iranieni au spart o autoritate de certificare din Olanda (DigiNotar), permitand astfel guvernului iranian sa intercepteze mesajele dizidentilor.

Politia olandeza a adaugat un nod de iesire la reteaua de anonimizare TOR pentru a detecta un website de pronografie infantila.
tgeorgescu, utilizator