Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Dubla cetatenie canadiana-romana, drept de sedere in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Dubla cetatenie canadiana-romana, drept de sedere in Romania fara viza

Buna ziua, FEtita noastra este nascuta in Canada, deci are cetatenia canadiana, dar i-am facut si certificat de nastere romanesc, deci are CNP in consecinta este cetatean roman. A intrat in Romania cu pasaport canadian in 2010. Acum la intoarcere in Canada o sa aiba probleme la vama pentru ca a intrat cu pasaport canadian si aa stat mai mult de 3 luni? Am intrebat la consulatul romanesc sin Montreal, si mi-au zis ca trebuia sa intre cu pasaport romanesc. Mentionez ca noi parintii suntem doar cetatenii romani, iar fetita este cetatean canadian si roman.
Multumesc
Nu cred ca veti avea nici un fel de probleme,care ar fi motivul?Nu cred ca legislatia canadiana impune cetatenilor sai sa lipseasca din tara o perioada limitata de timp.Mi se pare o ciudatenie ceea ce vi s-a spus de distinsii domni si doamne de la Montreal.Sora mea a stat cu copii cetateni canadieni 5 luni in tara si nimeni nu i-a facut nici o observatie la intoarcere in Montreal.
La intrarea in Canada nu va fi nici o problema, la iesirea din Romania sper sa nu fie probleme. O doamna de la consulatul Romaniei din MOntreal mi-a sugerat o idee nastrusnica. Ca fetita sa faca la fiecare 3 luni cate o excursie , de exemplu in Bulgaria, altfel nu va avea nici o problema. Este penibil. I-am explicat ca fetita are certificat romanesc, deci e cetatean roman si poate sta in Romania cat vrea, Raspunsul a fost ca trebuia sa intre cu pasaport romanesc in Romania ca sa aiba dreptul de a sta mai mult de 3 luni. Este incredibil.
Nu vor fi probleme la iesirea din tara daca pe langa pasaportul canadian prezentati si dovada cetateniei romane a fetitei (pasaportul romanesc sau certificatul de nastere romanesc insotit de un act de identitate romanesc valabil al unuia dintre parinti - pasaport sau carte de identitate).
Trebuie sa aveti in vedere, de asemenea, dispozitiile Legii 248/2005 privind iesirea din tara a minorilor cetateni romani (art. 30 si urmatoarele): [ link extern ]