Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru si intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru si intabulare

Buna ziua!Dupa cum am fost sfatuit aici pe forum,am mers la primarie pebtru a clarifica situatia imobilului pe care l-am construit in baza unei autorizatii din 1991,imobil care s-a construit in regie proprie,pe etape dar fara respectarea proiectului(regim de inaltime,suprafete,etc).Se pare ca se poate face cadastru si intabulare si daca nu ai avut autorizatie de constructie daca aceasta imobilul s-a edificat inainte de anul 2001 prelevandu-ma de ordonanta de urgenta nr 64/2010 a guvernului Romaniei.Biroul de cadastru de la primarie mi-a cerut un set de documente printre care: Plan de urbanism zonal de la oficiul de cadastru al capitalei,plan topo,releveie la constructia existenta (facute de expert cadastral autorizat),declaratie notariala a proprietarului pe proprie raspundere din care sa reiasa ca am construit imobilul inainte de anul 2001,declaratia unui martor vecin care sa ateste acelasi lucru.Am inceput demersurile necesare (plan topo si releveie).Oare sa am sanse de izbanda?Va multumesc
Ares-3, moderator
In conditiile in care dvs ca si parte interesata nu suntati in posesia tuturor documentelor solicitate de autoritate ,la momentul actual nu detineti garantia obtinerii acestora,este hazardat a se exprima un raspuns
mihai2063, am copiat postarea de aici in celalalt topic - pentru ca este aceeasi tema, si se intelege mai bine care este problema dv. (v. pct 3.2 din regulament)

Aici e discutia initiala:
www.avocatnet.ro/content/for...

Va rog, continuati discutia acolo pentru ca acest topic l-am inchis, conform regulamentului de postare.
Multumesc pentru intelegere.
:bow: