Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate imobil

Eu si prietenul meu am cumparat un teren inainte de casatorie, toate actele contract de vanzare cumparare teren,pe teren am construit casa si autorizatia de constructie tot pe numele iubitului, casa nu are procesul verbal de receptie si nici cadastru sau intabulata, acum fiind căsătoriți ,eu am drept de propietate pe constructie? Va rog sa ma lămuriți,va multumesc.
Bunurile dobandite anterior casatoriei sunt bunuri proprii dar,poate fi modificat regimul matrimonial al bunurilor prin conventie notariala.
Terenul este proprietate comuna sau doar a sotului?
In momentul de fata, daca imobilul a fost construit de sot inainte de casatorie, dvs. nu aveti niciun drept, insa puteti incheia o conventie notariala, daca sotul este de acord.
:rtfm:Interventie moderator
Am rugamintea sa continuati discutia aici folosind optiunea " raspunde" si sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema, intrucat o astfel de practica incalca pct.3.3 din Regulament.
Beregan a scris:

Va multumesc pentru răspuns,ma puteti îndruma ce trebuie sa fac?
Cum trebuie sa procedez?
Va multumesc.

Beregan a scris:

Terenul este cumparat inainte de casatorie,autorizatia de constructie inainte de casatorie si casa este terminat a de construit in timpul căsătoriei,am construit o impreuna si toate actele au rămas pe numele sotului .

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Ati cumparat impreunasau doar sotul? Sfat vi s-a dat, conventie matrimoniala.