Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie cu salariu intr-o institutie de stat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie cu salariu intr-o institutie de stat

Poate sa ma ajute cineva referitor la un pensionar care a lucrat la o institutie de stat si i s-a oprit o pensie pentru ca nu stiu ce prag a depasit si trebuia sa ia ori pensie,, ori salariu? in ce lege e prevazut asa ceva?
Daca persoana este pensionata pentru limita de varsta si a avut un contract de munca, nu exista nici o interdictie de a cumula pensia cu salariul. In situatia in care persoana beneficiaza de pensie anticipata sau anticipata partial, nu poate cumula pensia cu salariul in conditiile in care presteaza activitate. In conformitate cu prevederile art.114 alin.1 lit.b din Legea nr.263/2010 plata pensiei se suspenda in conditiile in care persoana incheie un contract de munca. Pensionarii sunt obligati sa comunice casei de pensii orice modificare cu privire la situatia proprie, in termen de 15 zile de la data aparitiei acesteia. In caz contrar, va fi sanctionat cu restituirea sumelor incasate necuvenit.
D-na @ nicaisabella, S-a abrogat Legea nr. 329/2009 privind reorganizarea unor autorităţi şi instituţii publice, raţionalizarea cheltuielilor publice, susţinerea mediului de afaceri şi respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeană şi Fondul Monetar Internaţional, cu modificările şi completările ulterioare?
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
nu, nu este abrogata, mai mult la art.17 din legea 329/2009 se precizeaza ca se poate cumula pensia cu salariul, cu conditia ca nivelul pensiei sa nu depaseasca castigul salarial mediu brut utilizat in bugetul asigurarilor sociale de stat, adica suma de 2.117 lei. Daca salariul depaseste aceasta suma, este evident ca plata pensiei se suspenda, persoana in cauza avand obligatia de a formula o cerere de suspendare. Aici ne referim la CIM sau raport de serviciu ( bugetarii nu incheie CIM). Primul raspuns s-a referit doar la CIM, neluand in seama faptul ca persoana lucreaza sau a lucrat la o institutie de stat, or nu in domeniul privat.
@mopy
Legea nr. 329/2009
[ link extern ]
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
nicaisabella a scris:
Aici ne referim la CIM sau raport de serviciu ( bugetarii nu incheie CIM). Primul raspuns s-a referit doar la CIM, neluand in seama faptul ca persoana lucreaza sau a lucrat la o institutie de stat, or nu in domeniul privat.

Cum adica "bugetarii nu incheie CIM"?

Atat functionarii publici cat si personalul contractual care lucreaza in institutii publice sunt bugetari. Sunt bugetari si profesorii, si medicii etc. Personalul contractual isi desfasoara activitatea in baza unui CIM, iar functionarii publici sunt numiti in functie publica prin act administrativ. Prin urmare, unii bugetari incheie CIM. Eu nu am inteles la ce v-ati referit in primul dvs. mesaj.

@mopy

Potrivit art. 17 din Legea nr. 329/2009, pensionarii care cumuleaza pensia cu salariul de la stat trebuie sa opteze intre cele doua forme de venit. Pensia neta poate fi cumulata cu veniturile realizate daca nivelul pensiei nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat. Salariul mediu brut pe economie stabilit pentru anul 2012 este de 2117 lei.