Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... probleme pe un site de hacking
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

probleme pe un site de hacking

am intrat din intamplare pe un forum de hacking si azi unul din administratorii acelui forum mi-a postat fara voia mea poza si iduri de mess, tot fara sa ii dau voie.am primit amenintari si injurii. de injurat am mai injurat si eu dar nu am postat poza nimanui pe acolo sau vreun id sau alte date personale. ce pot face?politia de la mine din oras nu isi face datoria si cand am sesizat altadata o problema de alta natura nu au facut absolut nimic.
Puteti sa va abtineti si sa nu mai intrati pe situri de acest tip.
Nu cred ca poate cineva sa va ajute.
ba eu cred ca ma poate ajuta cineva. atata timp cat exista o dovada.sau mai nou este legal sa lansezi atacuri informatice, sa postezi poze si date personale cu cine vrei?ce mai urmeaza sa imi spuneti? ca hackingul e legal?
[ link extern ]
poate va amintiti de asta.
newuser2, utilizator
Buna ziua,

Daca datele dvs. sunt deja publice, pe retele de socializare sau pe diverse site-uri web, nu cred ca puteti face ceva. Cred ca o solutie ar fi sa dati in judecata utilizatorul ce v-a adus ofense, insa nu cred ca aveti de unde sa stiti datele reale ale acestuia. Sunt de acord ca exista legi clare ce reglementeaza protectia datelor personale, insa de la lege si pana la punerea acesteia in practica este drum lung.

Va sfatuiesc sa nu mai intrati pe site-uri de genul si pe viitor sa nu va mai publicati date cu caracter personal pe retele de socializare.
datele personale mi-au fost publicate fara acordul meu. am luat niste masuri in privinta asta.
In primul rand, masura de a ne feri de site-uri dubioase ne revine personal...

Puteti depune o plangere la Politie cu conditia sa puteti identifica concret cine tine site-ul ala, unde este gazduit, etc. Daca, atunci cand v-ati inscris ati bifat "ca Primarul" o casuta ca "Sunteti de acord cu termenii si conditiile", e posibil sa va fi dat acordul ca datele personale sa fie folosite pe acel site si, in acest caz, v-ati ingreunat singur situatia. Mi-e greu sa cred ca poza si ID-urile de Mess,le-a luat cineva de pe calculatorul dvs. si le-a pus acolo, fara sa stiti. Ele exista deja undeva pe net.

Puteti face niste demersuri, dar dureaza, e bataie de cap si nu stiu daca merita efortul...