Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Memoriu pentru grupa I de muncã
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Memoriu pentru grupa I de muncã

Doresc un model de memoriu pe care sa-l trimit Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale, in vederea initierii, de catre acest minister, a unei Initiative Legislative sau Proiect de Lege, prin care sa se recunoasca si de catre actuala Lege a Pensiilor ( 263 / 2010 ) a fostei Grupe 1 de munca ( conditii grele date de fosta lege 219 / 2000 ) cu reducerea virstei de pensionare asa cum a fost data de Legea 19/2000 .

Cu multumiri C. T.
toma st, utilizator
Nu cred ca este nevoie de un formular special, sau nu cred ca exista. Puteti scrie pasul Dvs. adresandu-va Doamnei Ministru, dati datele Dvs. personale: nume, adresa, CI etc. Spuneti propunerea Dvs. cat puteti de succint. Memoriul se poate depune la registratura Ministerului, daca sunteti din Bucuresti, se poate trimite prin posta. Mai exista si modalitatea de adresare prin email. Ministerul are un site unde este prevazut acest lucru.
Si eu am depus un memoriu cu propuneri legate de pensia de invaliditate, am primit raspuns ca memoriul meu a fost trimis la Casa Nationala de Pensii, iar acestia mi-au raspuns ca vor avea in vedere...ca vor face studii la Comisia Nationala ...etc. Nu vreau sa va demobilizez. Eu nu am avut succes, poate aveti Dvs. Sa aveti noroc!
Multumesc pt. sfat. Chiar imi prinde bine. E un prim pas. Dar daca nu incerc, chiar nu am nici o sansa. Sper ca si cei ce mai sint in situatia mea, chiar ii indemn, ( nu mi se mai recunoaste grupa de munca 1, data de legea 19, in integralitatea ei, respectiv 21 ani munciti integral munca grea, conditii turnatorie otel, fonta, unde beneficiam de o reducere la virstra de pensionare de 10 ani si 6 luni, acum ,,diminuata,, la numai 4 ani si 6 luni de fosta guvernare ) sa-mi urmeze demersul.
Este dreptul dv. de petitionare,insa este bine sa va documentati cand faceti afirmatii.Conform art. 167 indice 1 alin. (1) din Legea nr. 19/2000, “intr-un interval de 10 ani de la data intrarii in vigoare a prezentei legi, persoanele care au desfasurat activitati incadrate in grupa I de munca, conform legislatiei anterioare, pot solicita pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstelor standard de pensionare, conform tabelului nr. 4”.

Prin urmare, articolul mai susmentionat, modificat prin Legea nr. 250/2007, permite reducerea varstei standard de pensionare pentru grupa I de munca conform tablelului nr. 4 din Legea nr. 19/2000 pana la data de 1 aprilie 2011.

Ulterior acestei date, reducerea se va face conform tabelului nr. 1 din lege privind conditiile deosebite de munca.Acest termen a fost redus cu 3 luni prin intrarea in vigoare la 01.01.2011 a Legii 263/2010.Va doresc sa aveti succes.
Valentin Mester, utilizator
Am inteles. Imi cer scuze pt. nestiinta mea, nu sint jurist, dar vreau sa va expun situatia mea si sa vad ce pot face pt. a-mi recupera un drept pierdut. Eu, ideplineam conditiile de pensionare la data de 1 martie 2011, virstra, vechime plus reducerea data de legea 19. Eram, deci, sub reglementarea art. 167 indice 1 alin. (1) din Legea 19/2000, ,,prins,, pe tabelul 4. Cind la 1 februarie 2011 m-am przentat la Casa de Pensii, pt. a patra ora ( de doua ori la sfirsitul lui 2010) mi s-a spus ca tot ce stiam eu nu mai e valabil, legea 19/2000 care avea valabilitate pina la 31 martie 2011, fiind inlocuita de la 1 ianuarie 2011, deci anticipat cu 3 luni, cu noua lege 263/2010 aflata si acum in vigoare. In felul acesta am pierdut un drept.
Multumesc.
Eu am deschis un topic pe acesta tema.Iata discutia:

www.avocatnet.ro/content/for...