Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Proces literar Ion
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Proces literar Ion

Avem de intocmit un proces literar pe mai multe teme, pe romanul Ion de Liviu Rebreanu. Eu am rolul de avocat, trebuie sa il apar pe Ion , sa aduc argumente care dovedesc ca el nu este vinovat de propriul lui destin, si ca alti factori au dus la dezumanizarea acestuia care l-a condus catre destinul tragic mai apoi. Nu prea stiu cum sa prezint cazul si as avea nevoie de putin ajutor cu formularea. Multumesc anticipat.
Domnule presedinte, aveti in fata dvs, pe Ion, care este acuzat ca este vinovat de propria sa dezumanizare, o acuzatie deosebit de grava, asupra careia va vom prezenta in scurta noastra pledoarie cateva argumente din care sa reiasa nevinovatia sa.
Si incepeti apoi cu o prezentate a lui Ion, locul nasterii, parintii, prietenii... etc.
Nu vreti sa incepeti Dvs. prin a va expune ideile pe care le aveti si apoi sa intervina colegii mei in ajutorul Dvs.?
si cand chem martorii sa ii interoghez, trebuie sa dau si exemle din carte sau ceva de genu?
adica, cu ajutorul martorilor demonstrez nevinovatia lui Ion nu?
Sunteti deja in stadiul in care toate probele au fost administrate.
Dvs, ca si avocat, le interpretati in favoarea clientului, combatand totodata interpretarea defavorabila pe care o sustine acuzarea.
Faceti referire la aspectele pozitive din roman, punandu-le intr-o lumina favorabila, cu accente de eroism, iar cu privire la aspectele negative, trebuie sa gasiti argumente in demonstrarea faptului ca societatea, soarta, viata l-a obligat pe Ion sa actioneza asa, nu a avut de ales, lipseste vinovatia acestuia..
Puteti cita din opera, ca si cum argumentati teza pe care o sustineti.
Francisc Gerber, Avocat