Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces literar - avocatul lui Ion
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces literar - avocatul lui Ion

Salut! Sunt in clasa a 10-a,iar pentru scoala avem de facut un proces literar pe baza romanului Ion de Liviu Rebreanu. Eu am rolul de avocat al apararii.

Voi face un mic rezumat al motivului acuzarii. Noi nu il acuzam pe Ion pentru sinuciderea sotiei sale. La noi Ion este acuzat de BRUTALITATE. Avocatul acuzarii are rolul de a aduce argumente care demonstreaza ca Ion este o bruta(si chiar este), iar avocatul apararii trebuie sa aduca argumente care sa demonstreze ca Ion nu este o bruta.

Cea mai mare problema pe care o am este ca avocatul acuzarii va aduce in discutie faptul ca Ion isi bate sotia. Cum as putea sa demonstrez ca Ion nu este bruta avand in vedere ca si-a batut sotia?!

Multumesc anticipat!
Felicitari pentru initiativa si imaginatie! Pentru ideea ta de a te adresa acestui forum te voi sprijini astfel:
1.Care este fapta pentru care este acuzat Ion
2.Care sunt dovezile acuzarii
3.Ce declara martorii acuzarii
4.Care sunt dovezile si martorii apararii si ce declara ei
5.Ce expertize efectuate de parti neutre pot fi folosite in sprijinul clientului tau.
Daca intru mai concret in subiect , s-ar putea ca la un anumit moment dat sa fii acuzat (a) de plagiat :D.
Sper ca ti-am fost de folos si iti urez succes!
ContSters187835, utilizator