Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Factura aberanta la caldura in Arad
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Factura aberanta la caldura in Arad

Se vede clar ca vecini acestor batrani au ZERO la caldura. Ce spun cei care furnizeaza? ca sunt debransati ilegal, ca nu au facut redimensionarea instalatiei si nici echilibrarea hidraulica.........Asa ca singura solutie; DEBRANSAREA.
[ link extern ]
[ link extern ] /
Intreb si eu; In Arad nu exista nici un avocat care sa ii ajute?
Asa poate pati oricine daca ramane bransat la sistemul centralizat cand majoritatea se debranseaza. Este firesc sa fie foarte scump incalzirea numai a unui singur apartament intr-un bloc intreg.
Dupa cum vedeti cineva din conducerea asociatie incearca sa-i convinfa sa se debranseze. Aceasta este solutia acum. Nu are rost nici o redimensionare, echilibrare...
Asta se intampla cand cei care ar trebui sa isi faca treaba si-o fac de mantuiala si aici ma refer la cei din Primaria Arad. Cei care furnizeaza caldura in Arad apar si spun la Tv de ce s-a ajuns asa ca cei debransati nu au facut redimensionarea instalatiei si echilibrarea hidraulica pe langa faptul ca sunt debransati ilegal dar nimeni nu se leaga ca cei debransati au ZERO la factura de caldura. Legea spune clar ca si cei care se debranseaza trebuie sa plateasaca. Daca exista lege pai atunci sa fie lege pentru toata lumea. Strigator la cer este faptul ca batranul ala nu avea bani de centrala si nu a dorit sa isi monteze asa ceva de ce sa fie obligat sa se debranseze. Da daca din cauza frigului mosului ii vine ideea sa dea drumul la gaz si sa arunce blocul in aer, ca tot face ce vrea fiecare.........?
Mda, poate observati, daca reusiti sa opriti filmuletul pe imaginea cu lista de plata, vedem ca numai acel apartament are trecuta caldura, la restul este 0 (zero).
Aici este de condamnat presedintele si administratorul blocului pentru ca trebuia sa repartizeze caldura si celorlalte apartamente pentru partile comune si tevile verticale, chiar daca sunt deconectate.

Aceeasi problema ca la toate blocurile cu sistem mixt de incalzire. Ne-am deconectat, nu mai vrem sa platim nimic, desi blocul este incalzit, prin tevi circula caldura....asta nu e a noastra, e numai a celui care inca, din saracie, nu a putut sa-si puna CT.

Nu e corect!.
Acei oameni batrani nu trebuie plansi ca "saracii, uite cum sunt pacaliti de stat!", ci ca "saracii, uite cum sunt pacaliti de vecini si de presedintele si administratorul blocului!".
Sigur ca nu este normal ca un apartament sa suporte intreaga facutura.
Dar poate sunteti de acord cu mine ca indiferent cum s-ar fi repartizat acea factura, suma ce trebuia plataita, achitata catre furnizor este aceeasi. Iar tot acest efort, chiar daca ar fi suportat de toti vecinii, se face cu scopul incalzirii unui singur apartament si nu cu scopul incalzirii tevilor ce traverseaza spatiile comune sau apartamentele debransate.
Intr-o adunare generala de acum 10 ani, intr-o situatie asemanatoare, eu am propus ca asociatia de proprietari sa suporte cheltuielile de debransare si instalare a unei centrale de apartament pentru proprietarii care nu aveau posibilitati materiale. Am explicat ca pentru incalzirea unui apartament factura emisa de furnizor este peste 1000 lei/luna. Banii ce ar fi trebuit platiti furnizorului in 4 luni ar fi acoperit costurile debransarii si montarii unei centrale individuale.
Daca asociatia suporta aceasta cheltuiala, proprietarul beneficiar putea achita in 10 luni cate 400 lei catre asociatie si intra in randul lumii.
Nu putem exista in afara lumii. Traim impreuna, trebuie sa ne ajutam si sa venim cu solutii bine gandite economic si eficiente.
Acei oameni batrani trebuie plansi ca "saracii, uite cum sunt pacaliti de functionari de la stat!", Adminstratorul si vecini nu ii pacaleau daca ei isi faceau datoria
Pai exista o solutie sa se desfinteze incalzirea centralizata. Eu daca nu am bani de centrala pe gaz deja am studiat costul teracotelor. Stau la parter si blocul are 10 etaje, tot studiez unde o sa imi scot cosul prin perete, daca trebuie platesc si coseritul numai ca sa fiu in regula. De ce fiu obligata sa ma incalzesc cu gaz sau curent?
elga50, moderator