Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... anexa produse periculoase ITM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

anexa produse periculoase ITM

Buna

Un magazin care comercializeaza antigel,solutie parbriz,lichid de frana,alcool etilic ,trebuie sa depuna o adresa la registratura ITM ?
Unde gasesc un model de astfel de adresa ?
Multumesc
Trebuie sa intocmiti un tabel avand titlul - Evidenta substantelor periculoase (toxice, inflamabile, explozive) conform prevederilor Legii nr. 359/ 2004, HG nr. 1093/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare, HG nr. 1218/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare. In tabel, in functie de profilul dvs. de activitate se vor regasi rubricile: nr.crt., denumire comerciala produs achizitionat, denumire component periculos (substanta activa), cantitate maxima in stoc, unitate de masura, loc de depozitare, observatii. Acelasi tabel se va regasi in magazinul de desfacere, la care se vor anexa si alte documente, mentionate in continuare. Tabelul va fi insotit de fisele tehnice de securitate ale produselor periculoase, in original (pentru produsele achizitionate din import in limba statului de provenienta sau in engleza) si traduse in limba romana.

Prezenta evidenta este intocmita pentru confirmarea de catre angajator a faptului declarat pe propria raspundere la infiintarea societatii ca sunt identificate si se tine evidenta substantelor periculoase, in cadrul firmei.
Documentatia trebuie completata, in magazinul propriu de desfacere cu:
-fisele tehnice de securitate date de catre producator, la prima livrare comerciantului, pentru comercializare,
-agrementul tehnic al produsului aprovizionat din import (dupa caz),
-declaratia de conformitate a producatorului, pentru fiecare sortiment de produs livrat/ comercializat,
-certificat de calitate pentru lotul de produs livrat de catre producator, din care se comercializeaza in magazin la un moment dat,
-lista de inventar a produsele aprovizionate, existente in stoc pentru a fi comercializate (actualizata periodic, de regula dupa fiecare noua livrare de produs).

Produsele periculoase (toxice, inflamabile, combustibile, etc.) trebuiesc obligatoriu sa fie insotite la prima livrare de fisa tehnica de securitate, intocmita de catre producator.
Produsele aprovizionate din import trebuie sa detina agrement tehnic pentru a putea fi utilizate in Romania.
Produsele aprovizionate periodic vor fi insotite obligatoriu de declaratia de conformitate a producatorului si de certificat de calitate pentru lotul livrat.
Documentele se pastreaza la dosar impreuna cu prezenta evidenta, in magazin si se prezinta la cerere organelor de control.

La facturare, prin grija compartimentului financiar se va tine seama ca la achitarea facturii sa existe toate documentele necesare de la furnizor (instructiuni de securitate, fisa tehnica de produs, fisa tehnica de securitate, declaratie de conformitate pentru produs, certificat de calitate pentru lotul livrat, agrement tehnic).
-1 exemplar din prezenta lista, insotita de fisele tehnice de securitate originale se trimite, la cerere, cu adresa la ITM. La achizitionarea de noi produse se completeaza prezenta lista.
-Orice produs livrat din magazin pentru prima data, oricarui beneficiar, va fi insotit obligatoriu de copii xerox dupa documentele susmentionate (fisa tehnica de securitate intocmita de catre producator, declaratie de conformitate, certificat de calitate, agrement tehnic).
-Obligatia prezentarii documentelor revine producatorului/ comerciantului en gros/ comerciantului prin magazin en detail.