Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda 3000RON de la vama pentru colet confiscat ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda 3000RON de la vama pentru colet confiscat produse contrafacute (china)

Buna ziua , o sa incerc sa explic pe scurt problema mea . Multumesc mult pentru timpul acordat

Din dorinta de a schimba capacul spate de la telefon am decis sa comand din China capacul spate din china pt ca am vazut ca e mai ieftin. Deoarece chinezii nu dau la bucata , singura optiune a fost sa iau 100 buc , am zis ca mai dau si la prieteni si ate cele costul total al coletului fiind de 830 RON .

Coletul a ajuns pe data de 1.03.2013 in Romania si binenteles a fost confiscat pe baza legii 344/2005 re CEE 1383/2003, incalcarea drepturilor de proprietate intelectuala . Coletul a fost desfacut si asa s-a constatat .. Am zis ok , asta e pierd banii .

Azi 04.12.2013 ma trezesc cu instiintare de plata de 3000 RON de la Biroul Vamal cum ca am de achitat suma in termen de 15 zile .

In caz de neachitare urmeaza sa fiu executat silit conform codului de procedura fiscala republicat adoptat prin OG nr 92/2003 aprobat prin L174/2004 cu modificarile si completarile ulterioare prevazute in L 210/2005 .

Pot depune in termen de 15 zile o contestatie la judecatoria Buftea.

Ajutati-ma va rog cu niste sfaturi . N-am cumparat nimic in scopul comercializarii , n-am facut nimic rau si sunt foarte frustrat datorita acestor lucruri .

Cum as putea sa depun contestatie ?
Ce se poate intampla daca nu platesc ?

Multumesc mult si astept raspunsuri !
Gabriela Pintea, Consilier juridic
buna! conform OG 2 sfatul meu e sa contesti acel proces verbal motivul fiind lipsa intentiei de a savarsi o fapta contraventionala, in fata judecatorului tu o sa expui cele de mai sus si o sa se rezolve deoarece prima regula a existentei unei contraventii sau infractiuni este existenta faptei apoi intentia.
Buna d_ella , multumesc mult pt raspuns , m-am mai linistit un pic . Asta intentionez sa fac , sa contest amenda , nu mi se pare corect si nici normal ceea ce se intampla cu amenda asta . Multumesc si mai astept raspunsuri
Salut Ziqlets. Sunt si eu intr-o situatie identica cu cea in care ai fost tu. Te rog sa-mi spui daca si cum ai rezolvat. Ai facut contestatie la judecatoria Buftea? Care sunt pasii de urmat? Ce rezolutie ai primit? Multumesc anticipat!
si eu sunt in aceeasi situatie , azi m-am trezit cu instiintare ca am de platit 30000 ron .. dincolo de aberant
Sunt si eu in aceasi situatie. bun de plata o amenda de 3000mi lei. A rezolvat cineva aceasta problema?