Forum Discuţii juridice Traduceri Inregistrare traducator autorizat
Discuție deschisă în Traduceri

Inregistrare traducator autorizat

Buna ziua. As vrea si eu sa stiu la care Administratie financiara trebuie sa depun ma inregistrez daca am domiciliul in judetul Olt si viza de flotant pe Bucuresti.
Multumesc anticipat!
In conditiile in care v-ati transferat cu domiciliul in Bucuresti, prestand activitatea profesionala la o adresa locala, trebuie sa parcurgeti niste proceduri pentru a fi luat in evidentele institutiilor din oras.
Aveti aceste proceduri descrise in link-ul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/for...
Toate formalitatile legate de Adiministratia Financiara le faceti la Biroul local al sectorului in care locuiti:
Aflati Biroul Local de Taxe si Impozite de care apartineti, consultand lista de mai jos:
[ link extern ]
L.C.

Deci si in cazul schimbarii resedintei se aplica aceeasi procedura? mi s-a spus la telefon dupa ce am primit atestarea ca trebuie sa ma inregistrez si pot sa am activitate doar la tribunalul de pe langa domiciuliul din buletin, nu conteaza viza de flotant.
Laura Ciobeica, moderator
Interventie moderator
Citarea nu este necesara cand discutia este pe aceeasi pagina pentru a nu incarca inutil forumul, conform regulamentului.

Pentru a va lamuri unde si ce anume trebuie sa faceti, trebuie sa stabiliti unde va desfasurati activitatea.
La telefon se pot spune multe, raman valabile reglementarile care prevad necesitatea de a anunta orice schimbare intervenita catre Ministerul Justitiei si la Tribunalul localitatii de domiciliu, daca v-ati inregistrat deja.
Presupunand ca vi se solicita sa prestati servicii de interpretariat la Tribunalul din Jud. Olt si Dvs. locuiti in Bucuresti, cum veti proceda? Veti pretinde achitarea costurilor de deplasare si sedere pe perioada prestarii serviciului de interpretriat dar costurile vor fi refuzate pentru ca rezultati inregistrat la Tribunalul Olt deci, cheltuiala nu se justifica. Nu vor fi interesati de faptul ca Dvs. locuiti in Bucuresti cu viza de flotant.
A fost doar un exemplu.
L.C.