Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repartitie AJOFM - absolut necesara?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repartitie AJOFM - absolut necesara?

Am demisionat de la precedentul loc de munca si m-am angajat la actualul in 1 aprilie.
Printre toate documentele necesare la angajare. aici mi-au cerut repartitia de la AJOFM Arad (unde sunt inscris).
Este aceasta repartitie absolut necesara? adica poate fi amendata firma daca nu are in dosarul meu acest document?

Mi s-a dat link-ul urmator, dar din cate am mai vazut pe net parerile sunt impartite.

[ link extern ]

Va multumesc.
1. - Dispozitia de repartizare nu este obligatorie.
- Obligatoriu este ca angajatorul sa depuna la AJOFM lista cu locurile de munca vacante.

2. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 10.
(1) Angajatorii au obligaţia sã comunice agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncã judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, denumite în continuare agenţii pentru ocuparea forţei de muncã, în cãror razã îşi au sediul, respectiv domiciliul, toate locurile de muncã vacante, în termen de 5 zile lucrãtoare de la vacantarea acestora.

Art. 113. - Constituie contravenţie urmãtoarele fapte:
a) necomunicarea lunarã a locurilor de muncã vacante prevãzute la art. 10;

Art. 114.
(1) Contravenţiile prevãzute la art. 113 se sancţioneazã dupã cum urmeazã:
a) cele prevãzute la lit. a), b), f), h) şi j), cu amendã de la 3.000 lei la 5.000 lei;

3. - In baza listei cu locurile de munca vacante AJOFM emite dispozitia de repartizare.
- Angajatorul nu este obligat sa angajeze neaparat persoana trimisa de AJOFM ci isi poate cauta singur o persoana pentru postul vacant.
- Legea nu prevede sanctiuni pentru angajator daca nu are dispozitia de repartizare de la AJOFM.
@ ioanmosincat

NU exista nicio obligatie referitoare ca la angajare sa prezentati o astfel de repartitie. In practica, cei care se angajaeaza prin AJOFM prezinta astfel de documente.