Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mersul in spatele ambulantei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mersul in spatele ambulantei

Aseara mergeam dupa salvare prin voluntari limita de viteza (50) radaru era amplasat pe partea opusa cu fata pentru cei care vin din spre Bucuresti, eu ma indreptam catre Bucuresti, mergeam dupa ambulanta cu 90 problema e ca nu m-a luat radaru, politistul m-a oprit si mi-a spus ca stiai ca nu ai voie sa stai lipit de salvare, salvarea era in functiune dar in fata mea ( si eu aveam in jur de 10 m) fata de ea, ii acordasem prioritate, din cate am citit eu codul rutir nu tin mine sa fie vreo regula ca nu ai voie sa stai in spatele ambulatei,nu stiu la ce articol ma incadrez.. oricum aveam vina ca aveam viteza mare in localitate dar nu era radarul pe partea mea ei nu aveau cum sa faca dovada, si a zis ca imi reptine permisul pentru ce? pana al urma m-au iertat dar eu vreau sa stiu daca doar au asteptat ceva. am tot cautat regula asta nu o gasesc.
Permisul putea fi retinut pentru depasirea vitezei legale, dar trebuiau dovezi.
Aveati obligatia de a pastra o dostanta corespunzatoare fata de ambulanta pentru a putea opri in siguranta in cazul in care ambulanta frana brusc. Si, bineinteles, respectarea vitezei legale de deplasare in localitate.
Da, ati incalcat in mod cert regulile de circulatie rutiera.
Insa...ati avut noroc daca v-au iertat.
Probabil ca puteati sa scapati in caz de proces si de aceea v-au iertat.
Daca asteptau ceva...nu mai aveati permisul...
ceea ce imi place pe acest forum e faptul ca vezi tot felul de solutii mai mult sau mai putin legale, cu motivatii mai mult sau mai putin morale, legate de cum sa "fentezi" legea sau sa "faultezi" procedurile. partea amuzanta vine atunci cand un avocat este de cealalta parte si ii sunt servite aceleasi argumente pe care i le sugereaza unuia sau altuia. :happy:
mergand in spatele ambulantei, profitand de faptul ca acesteia ii acordau prioritate toate celelalte autovehicule, considerati ca ati facut un lucru corect? mergand in spatele ambulantei si avand in vedere ca aceasta sigur nu respecta limita de viteza in localitate, credeti ca ati avut un comportament legal in trafic? sau dintr-o frustrare ati vrut sa le demonstrati celorlalti ca sunteti in acel moment un VIP si aveti antemergator? va citez dintr-un articola aprut mai demult tot pe avocatnet.ro :
" Gheorghe este la volan. In toata splendoarea lui isi conduce autoturismul pe strazile Romaniei, blestemind cu naduf tot ce nu-i convine si explicind oricui sta sa il asculte ca la noi totul e de cacat. Gheorghe are cam tot atita talent la condus cit are si la vorbit si este lipsit in totalitate de spirit civic. Ideea lui Gheorghe despre viata sociala se poate exprima foarte simplu: Gheorghe merge pe contrasens.El arunca resturi pe jos dar este suparat ca orasul nu este curat. Isi spala masina in fata blocului apoi se enerveaza cind da de cite-o balta murdara. Isi scutura paturile si covoarele pe geam, isi arunca gunoiul pe unde apuca dar sufera ingrozitor ca la noi nu straluceste de curatenie ca in Germania, unde-a fost el si-a vazut cum e. Gheorghe injura si scuipa pe strada, inghesuie lumea in tramvaie, autobuze si magazine apoi urla ca toti sint niste porci necivilizati si are grija sa ii faca in toate felurile, dupa cum ii vine la gura. Fura, ca stie el ca tot romanul fura, dar ridica pumnul si protesteaza impotriva banditilor astia care ne conduc, nenorocitii dracului, nu s-au saturat de furat? Gheorghe n-are multa scoala ca nu i-a placut cartea, dar vrea sa iasa in strada, deoarece n-are cum sa-si creasca cei sapte copii din salariul de mizerie pe care il primeste pentru munca necalificata. Nici sa nu ne gindim de ce are sapte copii… nici el nu s-a gindit cind i-a facut, nu s-a gindit ca n-are cu ce-i creste; nici n-avea de ce, doar a auzit el vorba aia conform careia cum a crescut el cresc si ei.Gheorghe este splendid la volan. El traieste cu convingerea intima ca strada este a lui si singurul lucru care-l supara este aglomeratia. Este mult prea plin de maretia lui soferistica ca sa realizeze ca aglomeratia se produce din cauza altora ca el, la fel de stapini ai soselelor. Gheorghe nu vrea sa vada asta, nu poate sa vada asta. El vrea sa fie si la noi ca in Germania. Vrea curatenie si ordine si disciplina si salarii mari si daca se poate vrea ca toata lumea sa respecte legile, mai putin el. Gheorghe n-o sa inteleaga niciodata de ce nu se intimpla lucrurile astea si la noi si o sa moara cu o durere in suflet ca a tras toata viata degeaba. N-o sa inteleaga niciodata ca Romania n-o sa fie niciodata ca restul Europei atita vreme cit Gheorghe o sa continue sa mearga pe contrasens."
dupa felul cum v-ati comportat, pesemne ca ati fi fost o sursa de inspiratie pentru autorul articolului.
vldstf, utilizator
Domnule vldstf pentru suspendarea permisului eu am gasit asta...

Pentru 30 de zile:

- Soferul depaseste coloanele de vehicule oprite la semafor sau la trecerile la nivel cu calea ferata

- Neacordarea de prioritate de trecere pietonilor ce traverseaza regulamentar

- Neacordare de prioritate autovehiculelor care au acest drept

- Nerespectarea regulilor privind depasirea

- Nerespectarea indicatiilor agentului de circulatie

Pentru 60 de zile:

- Nerespectarea regulilor privind prioritatea, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, una dintre acestea
avind ca rezultat producerea unui accident

- Nerespectarea interdictiei temporare de circulatie pe un anumit segment

- Nerespectarea regulilor de circulatie la trecerea unei coloane oficiale sau intercalarea intr-o astfel de coloana

- Circulatia pe sens opus, cu exceptia cazurilor in care se efectueaza regulamentar manevra de depasire

Pentru 90 de zile:

- La nerespectarea barierelor
sau a luminii rosii la calea ferata

- Daca soferul conduce sub influenta alcoolului

- Daca autovehiculul prezinta defectiuni majore la sistemul de franare sau la mecanismul de directie

- La depasirea cu mai mult de 50 km/ora a vitezei regulamentare

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Am fost foarte interesat zilele astea de chestia asta, in spatele ambulantei si am intrebat o cunostiinta care lucreaza in politie ( raspunsul a fost asta ca depasesc o colana de masini care au prioritate ) asta ar intra in paragraful 1 ( pentru 30 de zile ) unde spune asa: - Soferul depaseste coloanele de vehicule oprite la semafor sau la trecerile la nivel cu calea ferata , eu acum vad intreb pe voi daca sunt intr`o localitate la tara .. unde nu sunt semafoare unde nu e coloana ( eu in spatele salvari, ea in functiune ? care e articolul care mi sar potrivi ca intreb eu pe dumneavoastra.. ), ca depasesc coloana de masini dar in articol spune la semafor sau la trecere cu calea ferata. Eu stiu ca am gresit .. 1 singur lucru ca am mers cu viteza de 90 km unde era de 50 km, dar daca coloana de masini nu exista si nici semafoar .. unde ma incadrez ?
ContSters298268, utilizator