Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara! Situatie in trafic: am cedat trecerea unei ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara! Situatie in trafic: am cedat trecerea unei ambulante ...

Buna seara!
Situatie in trafic: am cedat trecerea unei ambulante pe Prelungirea Ghencea, dandu-ma cat mai aproape de carosabil. Apoi am continuat drumul, la distanta mare de ambulanta, 100 si uneori 200 m, eu mergeam cu 40-50km/h. La un moment dat m-am apropiat de salvare pentru ca aceasta incetinise sa astepte sa i se cedeze trecerea. Unele masini s-au urcat de tot pe bordura(desi nu era nevoie) si una din ele mi-a sarit in fata! Am franat si claxonant, l-am ocolit intrand jumatate pe contrasens, apoi el m-a urmarit cu flashuri si la o urmatoare oprire au coborat 2 oameni din acea masina si au venit si mi-au lovit masina cu pumnii, spunand ca eu trebuia sa le cedez lor trecerea, pentru ca ei oprise pentru salvare.

Intrebari:
1. Daca eu mergeam linistit pe banda mea, drum cu prioritate, intamplator aveam salvare in fata dar nu stateam deloc lipit de ea… iar dupa ce in fata salvarii s-au urcat oameni pe bordura… eu trebuia sa franez si sa acord prioritate acelor autoturisme care erau pe trotuar? Aveam 50km/h si mi-a sarit in fata….
2. Cum pot reclama comportamentul agresiv al acelor participanti la trafic? Ce pot pati ei? Nu mi se pare normala atitunea lor. Mentionez ca am filmari de bord, si de pe parbriz si de pe luneta, se vede cum au sarit in fata mea de pe bordura, imediat dupa ce a trecut salvarea, iar apoi din spate se vede cum dadeau flashuri excesiv si cum au iesit agresivi din masina venind catre bunul meu sa dea cu pumnii.
Era logic si normal ca dv sa asteptati reluarea traficului prin permiterea integrarii in trafic a celor care au facut loc.
Daca era un echipaj de politie primeati si amenda in valoare de 580 lei si suspendarea dreptului de a conduce pentru 30 de zile.
Asta pentru ca se considera ca urmareati ambulanta si NU ati oprit sa ii faceti loc cu zice legea si mai mult incercati sa va comportati ca o masina autospeciala pentru a beneficia de un timp mai rapid al traseului dumneavoastra.
Doar daca erati ruda cu victimele din ambulanta s-ar fi justificat actiunea dv si chiar si in cazurile astea s-au ales cu amenda cei ce se tineau dupa ambulanta.
Interesant este ca dumneavoastra gasiti normal acest act de urmarire a ambulantei pe traseul comun cu dumneavoastra si mai si vi se pare ca aveati dreptate.
Adica lumea se da la o parte sa treaca ambulanta nu dumneavoastra si se asteapta sa reia locul in ordinea in care s-au dat la o parte.
"intamplator " cum spuneti dv ambulanta din fata va putea lasa fara permis dar asa ati scapat cu o explicatia celor 2 care puteau fi mai pasnici.

si ca sa intelegeti mai bine [ link extern ]
Nivea, utilizator

Nivea a scris:

Era logic si normal ca dv sa asteptati reluarea traficului prin permiterea integrarii in trafic a celor care au facut loc.
Daca era un echipaj de politie primeati si amenda in valoare de 580 lei si suspendarea dreptului de a conduce pentru 30 de zile.
Asta pentru ca se considera ca urmareati ambulanta si ati oprit sa ii faceti loc cu zice legea si mai mult incercati sa beneficia de un timp mai rapid al traseului dumneavoastra.
Doar daca erati ruda cu victimele din ambulanta s-ar fi justificat actiunea dv si chiar si in cazurile astea s-au ales cu amenda cei ce se tineau dupa ambulanta.
Interesant este ca dumneavoastra gasiti normal acest act de urmarire a ambulantei pe traseul comun cu dumneavoastra si mai si vi se pare ca aveati dreptate.
Adica lumea se da la o parte sa treaca ambulanta nu dumneavoastra si se asteapta sa reia locul in ordinea in care s-au dat la o parte.

Am intrebat un avocat nu un utilizator care voebeste fara legi… repet, nu urmaream ambulanta! Cititi cu atentie! Nu vreau pareri dupa ureche, vreau dupa lege, mai ales ca noi conducem dupa reguli de circulatie! Eu nu stiu reguli de circulatie din codul rutier unde spune ca trebuie sa las coloana de masini sa treaca pana la unirii de pe Bd. Ghencea daca toti se urca pe trotuar cand ei trebuie sa se dea cat mai aproape de trotuar! Conform legii. Atunci da, nu ma bag sa ii depasesc si sa stau la 5-10 m de salvare, eu am mers 1km la 200 m de salvare! Iar cand eu m-am apropiat datorita legilor fizicii, ca salvarea franase, imediat dupa ce a trecut salvarea un domn pus pe harta mi-a luat fata sarind de pe bordura, daca nu franam intram in el. Mie mi se pare absurd sa primesc amenda mai ales dupa filmarile pe care le detin… unde dovedesc tot ce am explicat. Ca NU URMAREA AMBULANTA SI CA MERGEAM CU VITEZA LEGALA. Mai mult de atat, acei domni care au iesit sa dea cu pumnii in bunul meu personal, ce amenda luau, domnule Nivea?
George.Alexandru., utilizator
Forumul se numeste asa si utilizatorii pot fi de diverse ocupatii .
De exemplu politisti .
Intr-un kilometru masina ambulantei a avut drum deschis datorita faptului ca cei din fata au facut loc AMBULANTEI nu masinii dv care se tinea dupa ambulanta.
[ link extern ]
Vedeti linkul de sus.
Ramaneati fara permis cu filmare cu tot.
Cel care i-a facut loc asteapta sa reintre in odine inversa dupa ambulanta.

luati si cititi ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 (**republicată**)
privind circulația pe drumurile publice**
[ link extern ]
cu modificarile de mai jos
[ link extern ]
Nivea, utilizator
1. Nu, acele mașini oprite trebuia sa va dea prioritate, deoarece repornesc de pe loc.
2. Reclamați la poliție comportamentul agresiv al celor din mașina respectivă.

George.Alexandru. a scris:

Buna seara!
Situatie in trafic: am cedat trecerea [...]

latka, moderator

latka a scris:

1. Nu, acele mașini oprite trebuia sa va dea prioritate, deoarece repornesc de pe loc.
2. Reclamați la poliție comportamentul agresiv al celor din mașina respectivă.

George.Alexandru. a scris:

Buna seara!
Situatie in trafic: am cedat trecerea [...]

Multumesc!