Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu neplatit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu neplatit

am si eu o mare problema..am lucrat la un magazin de firma intr.o statiune de pe litoral.am lucrat singura toata vara,chiar si 13 ore pe zi,am incheiat pe 19 septembrie.salarizarea se facea pe 15 ale lunii..incheind pe 19,nu am luat nici un ban pe 15,ramanand dupa inventar sa iau salarul pe luna august.dar la inventar,cand am predat marfa,am luat doar 186 lei,suma care o aveam in casa,cu promisiunea ca imi voi primi restul pe 24,adica dupa 6 zile,cand ma voi prezenta la birou sa semnez si contractul de incetare a cim..marti dimineata,ma trezesc,specific ca inventarul si predarea a iesit foarte bine,a fost un inventar semnat,si ma duc la biroul vietii,birou care e la aproximativ 80 km de casa mea,deci mi-a fost foarte greu sa ajung.cand ajung,directoarea nu era,.am sunat-o ,a spus sa o astept..in jur de o ora am asteptat,cand a venit,nici nu ma baga in seama,s-a dus direct la fata de la depozit si a intrebat-o cum e cu marfa si aia a scos tricouri rupte,pantaloni cu dunga,nu putini,vreo 80,,rochii cu dunga cm ar fi decolorate de soare,fapt ce nu poate fi adevarat,pentru ca am avut mereu grija sa nu se intample asta..am fost tratata ca ultimul om.a inceput sa tipe la mine cum nu a tipat nimeni in viata mea..si din 2400 de lei pe care trebuia sa imi dea,care reprezinta cele aproape 400 de ore lucrate cu greu,a spus k nu poate sa imi dea nici un ban si sa plec ca mai are si alte treburi..mi.a dat in schimb un set de 7 rochii de blugi,decolorate,sa scot vorba vine petele din ele si atunci poate imi da ceva bani.dupa care revine si spune ca pot sa le vand ca nu o intereseaza,dar sa plec cat mai repede.evident petele de decolorat nu pot fi scoase..si...inca sunt socata...vreau cinevaa,oricine,sa ma ajute cumva..sunt mai mult decat dezamagita,a fost cea mai grea palma data de cineva,mai ales ca eram legata de banutii aia ca de aer..ce sa fac?va rog sa ma ajutati,cineva ..:((:(:(as vrea ca,aceasta presupusa doamna cu pretentii,care tipa ca la usa cortului degeaba si care ,cu ajutorul angajatelor la fel de praf,care ii acopera mizeriile,sa plateasca cumva..au fost multe ilegalitati de care stiam in magazin pe perioada verii,nu se batea pe casa,sau se batea dar ce conta,ca era o casa cu sediul in brasov,vindeam haine rupte si decolorate,ca asa le primeam si credeam ca asa trebuie nu ca ar trebui sa le plateasca altcineva decat eu,..uite asa..am ramas fara un leu dupa 400 de ore muncite numai eu stiu cum..de la 10-23 in fiecare zi,fara o zi libera timp de 3 luni...va rog sa ma ajute cineva..multumesc anticipat..
Admin, administrator
Neplata drepturilor salariale poate face obiectul :
- unei sesizari la ITM-ul in raza caruia acel angajator isi are sediul social

In sesizare veti specifica datele dvs de identitate , precum si neregulile savarsite de catre angajatorul dvs in legatura cu relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca . De exemplu, neplata salariului, neinregistrarea demisiei, neplata orelor suplimnetare, neacordarea reapausului saptamanal etc.

ITM-ul va constata incalcarea legislatiei muncii si va putea sanctiona cu avertisment sau cu amenda pe angajatoa, dar nu-l poate obliga pe angajator sa va plateasca salariile restante.

- unei actiuni in instanta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca.
Singura autoritate in stat care il poate obliga pe angajator este instanta de judecata. Actiunea se depune la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu sau locul de munca , in termen de 3 ani de la data de cand trebuia sa va plateasca salariile. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.

- unei proceduri de mediere.
Medierea coflictelor de munca poate interveni atat in faza extraprocesuala (inaintea declansarii unui proces in fata instantelor de judecata) cat si in etapa procesuala (dupa ce s-au formulat cereri de chemare in judecata, apeluri sau recursuri).
Pentru medierea conflictelor individuale de munca sunt aplicabile prevederile art. 73 alin. (2) din Legea nr. 192/2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator, cu modificarile si completarile ulterioare. ( art. 178 (2) din Legea 62/2001 a Dialogului social)

Potrivit legislatiei in vigoare nu avem reglementata situatia cand se va plati salariul in cazul incetarii raportului de munca ... astfel, devin aplicabile prevederile art.166 alin.1 C.mun., si anume : salariul se plateste in bani cel putin o data pe luna, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.
dati.mi va rog o adresa de mail al itm-ului.cu rochiile care mi le.a dat pe proces verbal cum ca ar trebui sa le curat si apoi a zis ca sa le vand ca nu o mai intereseaza,ce sa fac?sa le vand?va multumesc..deci inafara de dat in judecata si plangere la itm,nu se mai poate face nimic,..dar cum dovedesc cat am lucrat.as putea ua semnat de la vecini.ca ei stiau cat lucrez si cum..va multumesc
Unde are sediul social angajatorul ?
sediul firmei,constanta,punctul de lucru al magazinului,neptun.
Sesizarea se poate depune la :
Inspectoratul Teritorial de Munca Constanta
Adresa: Strada Decebal, nr.13C, Constanta
Cod postal: 900665
itmconstanta@itmconstanta.ro

sau la

Inspectia Muncii - for superior ITM-ului
Email: comunicare@inspectiamuncii.ro
Fax: (021) 302 70 64
Posta: Str. Matei Voievod nr. 14, sector 2, Bucuresti, 021451