Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... casatoria cu un cetatean musulman
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

casatoria cu un cetatean musulman

Buna,
Sunt noua pe acest forum si caut informatii utile cu privire la subiectul de mai sus.
Sunt cetatean roman si doresc sa ma casatoresc cu un cetatean pakistanez care este deja casatorit, urmand sa divorteze imediat,; dorim sa ne casatorim in Romania.
Este acest lucru posibi inainte de divortul lui? Daca aici nu se poate si ne casatorim in Pakistan, la intoarcere va fi recunoscuta casatoria in Romania?
IN cazul in care ne casatorim in Pakistan, cat de repede poate obtine viza pentru a veni in Romania?
Nu doreste sa locuim acolo, ci vrea sa se stabileasca aici.

Va rog mult, ajutati-ma cu aceste informatii..
mihaelaak, utilizator
Casatoria dvs cu acest cetatean strain va fi posibila numai dupa ce acesta va divorta , iar divortul va fi consemnat intr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.
Altfel , discutam de infractiunea de bigamie.Chiar daca va veti casatori in Pakistan , casatoria va putea fi recunoscuta si in Romania .
Multumesc mult pentru informatii.

Din cate cunosc, casatoria poate fi incheiata in Pakistan, legea de acolo permitand ca cetatenii pakistanezi sa poata incheia mai mult de 1 casatorie. In acesta situatie, mai poate fi recunoscuta casatoria in Romania?

Multumesc anticipat..
Din cate cunosc, in Pakistan nu va puteti casatori decat daca sunteti adepta a islamului. Se poate sa gresesc.
Ati spus ca vreti sa va casatoriti in Romania... Asteptati finalizarea divortului.
Viza se va obtine, la cerere, in functie de cat timp le ia autoritatilor sa proceseze actele.
In Romania recunoasterea casatoriei s-ar materializa in transcrierea actului de casatorie, in stricta legatura cu starea dumneavoastra civila. Daca in actul de casatorie din Pakistan se va specifica ca sunteti cea de-a doua, va convine?
Pt linistea dv: asteptati sa divorteze (si sa va arate documentul prin care e divortat), sa nu aveti surpriza ca n-o sa divorteze… sa ajungeti in Pakistan si sa inceapa problemele.
Nu scriu ca va minte, dar… mai bine asteptati sa se desparta de actuala sotie… Islamul permite pana la patru sotii… si permite casatoriile mixte (d.p.v. al religiei), in general...

Casatoria va fi recunoscuta la intoarcere (daca va veti casatori in Pakistan), dar cand depuneti actele pt a fi recunoscute in RO ofiterii de la Biroul de straini vor avea discutii separate cu fiecare dintre dv, pt a constata daca e o casatorie din dragoste sau una de convenienta si ar putea chiar sa va viziteze la domiciliu...

Va doresc viata fericita langa cel ales.
Il cunosc pe cel cu care doresc sa ma casatoresc de mai bine de 4 ani, timp in care a incercat sa paraseasca Pakistanul si sa se stabileasca in Europa. Am trecut prin multe incercari impreuna, timpul ne-a testat rabdarea si increderea, iar astazi suntem mai uniti ca niciodata. Sotia pe care o are acolo este ruda de gradul intai, cu care a fost casatorit la cererea familiei, intre ei nefiind vorba de dragoste. Nu ma intereseaza a cata sotie voi fi trecuta in actul de casatorie, atata timp cat vom locui impreuna departe de tara lui. Afirm acest lucru ca raspuns la cele mentionate mai sus.
Este un tip educat, care a facut studii in Europa si provenind dintr-o familie buna. Nu s-a impacat niciodata cu locul in care s-a nascut. Eu, personal, intentionez sa ma convertesc la islam, nu vad nimic rau in asta atata timp cat crezi sincer in ceea ce el reprezinta. In definitiv, credinta nu tine neaparat de religie.
Ne iubim sincer si cred ca asta este tot ce conteaza, nici nu poate fi vorba de o casatorie de convenienta.
Multumesc pentru aprecieri si incurajari..
mihaelaak, utilizator