Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Amenda 3000 de lei pentru plimbatul cu caiacul pe ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Amenda 3000 de lei pentru plimbatul cu caiacul pe lacul IOR - caut avocat

Salutare!

Dupa multe plimbari lipsite de evenimente pe lacul IOR, in seara de Joi 26.06.2014 eu si un prieten ne-am hotarat (intaratati de doi cetateni ce exersau eskimo roll in niste caiace de whitewater) sa dam cateva ture de lac cu barcuta. In timp ce umflam caiacul am fost abordati de 3 agenti de la Politia Locala Sector 3 (o doamna numita XXXXXXXXXX si inca doi agenti ce nu s-au prezentat) ce m-au anuntat ca daca lansez barca am sa primesc amenda de intre 3000 si 5000 de lei.

Am intrebat pe baza carei legi voi fi sanctionat si nu mi-au raspuns, am insistat timp de jumatate de ora sa mi se spuna legea pe care urmeaza sa o incalc insa rugamintile mele nu au avut niciun rezultat. M-am plictisit de vorbit singur si am lansat caiacul pe apa, m-am urcat in el si am rugat politicos politistii sa ma aresteze daca sunt de parere ca savarsesc o infractiune premeditata... nu a intrat nimeni dupa mine in apa.

Vazand ca doamna polititst local XXXXXXXX a inceput sa ma filmeze, am acostat si am coborat din caiac apoi am rugat-o sa imi scrie procesul verbal pentru a-l putea semna (cu obiectile aferente). Doamna politist local XXXXXXXX a refuzat sa scrie procesul verbal si sa-mi consemneze obiectile spunand ca o sa-mi trimita amenda acasa. Mentionez faptul ca agentii de la politia locala sector 3 nu m-au legitimat pe moment ci mi-au copiat datele din agenda de la o legitimare din trecut.

Dupa ce am insistat deosebit de mult asupra problemei doamna XXXXXXX a sunat pe cineva de la sectia de politie locala a sectorului 3 si a aflat legea pe care o incalc. Mi-a spus ca actiunile mele sunt impotriva hcls 173/2012 dar a refuzat sa-mi citeasca sau sa-mi spuna legea, mi-a spus ca daca vreau sa citesc legea sa merg cu ei la sectia de poltitie. Am acceptat, insa sectia de politie era in partea cealalta a parcului (in IOR2 la sere, noi eram la Gloria) si le-am spus ca ne intalnim acolo deoarece eu nu vreau sa merg pe alee ci o sa scurtez pe apa (chiar m-am oferit sa iau unu din politisti cu mine) deoarece nu vreau sa desumflu si sa car barca dupa ce abia am umflat-o. Au fost de acord (mai putin cu plimbarea pe apa). Am ajuns la sectia de politie (amicul meu a mers pe mal, eu pe apa) si nici urma de politist. Am asteptat 15 minute si nici urma de politist. Am rugat agentii de paza de la Scorseze sa apeleze politia locala si sa-i intrebe ce fac mai departe, cat si daca mai astept iar doamna XXXXXXXX a cerut sa vorbeasca cu mine, apoi mi-a spus "O sa ajung cand ajung, daca doriti sa ma asteptati bine, daca nu atunci nu". Am mai stat jumatate de ora si nici urma de politist. Mentionez ca in permanenta am avut un limbaj politicos si un ton placut, jovial.

Vazand ca nu apare niciun agent al politiei locale sector 3 care sa-mi citeasca legea pe care o incalc am mers spre sectia de politie locala a sectorului 3 (de pe strada Lucretiu Patrascanu) pentru a reclama abuzul (si a clarifica situatia amenzii) "ofiterilor" insarcinati cu mentinerea linistii si ordinii in parc. Acolo nu era nimeni si a ramas sa depun reclamatia vineri dimineata dupa ora 8:30 (ceea ce am si facut.).

Cum am ajuns acasa am cautat "legea" HCLS 173/2012 si singurele aspecte aspect relevante mi se par:

b.) Se interzice accesul pe suprafata lacurilor din raza de competenta a DIRECTIEI PARCURILOR SECTOR 3 ,a ambarcatiunilor si barcilor de agrement de orice tip.

e.) Accesul ambarcatiunilor si barcilor de agrement este permis numai pe baza autorizatiei ,special emisa de DIRECTIA PARCURILOR SECTOR 3.

Mentionez faptul ca nu mi s-a spus ca am nevoie de nicio autorizatie, nu mi s-a cerut nicio asemenea autorizatie si faptul ca nu s-a pronuntat absolut deloc cuvantul "autorizatie".

Intreaga poveste se regaseste aici: [ link extern ]

Acum sunt in cautarea unui avocat ce ma poate ajuta in demersurile pentru anularea amenzii si pentru atacarea in instanta a prevederilor relevante din HCLS 173/2012 .

Doresc sa depun plangere penala pentru abuzul in serviciu savarsit de cei 3 politisti locali.

Nu ma intereseaza cerutul daunelor morale sau alte beneficii financiare, vreau doar sa ma pot plimba linistit cu caiacul cand si unde vreau.

Doresc sa primesc recomandari de avocati cu experienta in astfel de cazuri si doresc pareri despre costul acestor demersuri si sansele de reusita in instanta.

Multumesc.

Ati incalcat legea. Platiti amenda. E simplu si niciun avocat nu are ce sa faca sa va ajute in sensul dorit de dumneavoastra pt ca nu aveti dreptate. V-au avertizat ca nu aveti voie (probabil erau si panouri care va avertizau ca nu aveti voie) Nu au obligatia sa va citeasca legea.
Autorizatie primesc cei care aprovizioneaza magazinele din zona. E clar ca nu erati in aceasta situatie si niciun avocat, oricat ar fi de bun, nu va poate obtine un drept care contravine unei dispozitii legale.Mai primesc autorzatie si societati comerciale care desfasoara activitati in acest sens si care au incheiate contracte cu primaria. Politistii sigur stiu care sunt acestia si ca nu va aflati printre acestia. Ce ar fi sa venim fiecare cu barca de acasa si sa ne dam nestingheriti pe lac? S-ar face chaos.
In concluzie, nu va consumati timpul degeaba (al dumneavoastra si al politistilor) cu o asemenea plangere..pt ca nu aveti sorti de reusita.Legea trebuie respectata de toti cetatenii.
@Dahlia: Nu s-ar face doamna "chaos", aveti o perceptie eronata asupra realitatii. Sunt multe lacuri publice fara astfel de restrictii, pe care micile ambarcatiuni cu vasle, padele sau vele, le insufletesc cu aparitia lor (un exemplu doar: Herastrau). Recreerea in parcuri inseamna si plimbare si relaxare si sport (pe alei sau pe apa). Legea data de Consiliul Local e abuziva, iar un avocat poate proba acest lucru in instanta. In afara de aceasta, agentul comite niste abuzuri si nu stie legislatia, conform relatarii de mai sus. E o situatie in care n-as vrea sa ma gasesc si nici dumneavoastra, cred. Situatia agentului care intocmeste ce proces verbal vrea el, atunci cand vrea el.
Din pacate suntem un popor inapoiat, fara cultura miscarii in natura. Din punct de vedere legal, sunt permise hotarari de Consiliu Local care sunt aberante si nu se supun nici unei cenzuri. Probabil ar trebui sa atacati PV pe considerente formale si in acelasi timp sa aduceti cazul in atentia institutiei Avocatului Poporului.