Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu mediu pentru nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu mediu pentru nastere

Buna ziua

Am auzit, intamplator, o prietena ca a primit de la firma unde lucreaza un salariu mediu pe firma cand a nascut.

Eu am nascut anul trecut si nu mi s-a zis nimic, nici nu am stiut ca exista asa ceva. Am cautat pe net si am gasit ca este obligatoriu, chiar daca nu este specificat in contractul colectiv de munca.

Intrebare: mai pot cere asa ceva daca a trecut un an? Dupa ce am nascut, am dat certificat de nastere la HR, fara sa mi se ceara, dar altceva nimic.

Ce se intampla mai exact cu aceste lucruri? Daca mergi pe incredere esti luat de fraier? Trebuie sa verifici ce drepturi ai si ce nu ai in cazuri de nastere, deces, etc?

Multumesc
Faceti o cerere in acest sens si o depuneti o la angajator cu numar de inregistrare. Chiar daca a trecut un an ei trebuie sa va dea acest salariu mediu pe unitate.
1. Din pacate angajatorii nu stiu ce sa faca atunci cand au de dat, sau se fac ca nu stiu. Daca au de luat atunci stiu multe. Trebuie ca si noi, salariatii, sa ne cunoastem drepturile.
2. Prevederile Contractului colectiv de munca unic la nivel national (CCMUNN) pe anii 2007-2010 sunt obligatorii pentru toti angajatorii si salariatii din toate unitatile. Iata ce spune acesta:
ART.51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
a) in cazul decesului salariatului, un ajutor acordat familiei, de cel putin doua salarii medii lunare pe unitate;
b) daca decesul a survenit din cauza unui accident de munca, a unui accident in legatura cu munca sau a unei boli profesionale, cuantumul ajutorului acordat familiei va fi de cel putin 3 salarii medii pe unitate;
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;
d) un salariu mediu pe unitate platit de unitate la decesul sotului sau sotiei ori la decesul unei rude de gradul I aflate in intretinerea salariatului.
3. Puteti sa cereti si acum aceste drepturi. Conform Codului muncii, termenul de prescriere este de 3 ani de la data nasterii dreptului.
4. Daca tineti legatura cu noi, pe acest forum, veti afla mereu care va sunt drepturile.(dar si obligatiile).
Multumesc de raspuns.

La noi la firma se obisnuieste ca de Craciun sa se dea o prima in valoarea unui salariu net.

Dupa ce am nascut in iunie anul trecut, am stat cu fetita pana acasa pana in ianuarie 2009; am luat acea prima, chiar daca eram acasa. Se poate sa-mi invoce cum ca prima aceea, pe care o iau in fiecare an, sa fie salariu pt nastere?
Desi nasterea a fost in iunie, prima pe 22.12.
1. S-ar putea sa zica si asta dar nu cred ca este corect.
2. Daca ar fi considerat asa trebuia sa va spuna atunci cand ati luat prima de Craciun.
3. Nu are nici o legatura prima de Craciun cu ajutorul de nastere.