avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie nastere copil conf Contr Colectiv Munca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie nastere copil conf Contr Colectiv Munca la nivel national

Speta:
"am o intrebare intrebatoare
am o salariata care a lucrat 10 luni si apoi a nascut nu poate beneficia de conc pentru cresterea copilului pana la 2 ani ca nu are 12 luni de cotizatie dar mi-a trimis o cerere prin care imi solicita conform art 51, pct.c) din contractul colectiv de munca la nivel national
ART.51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
a) in cazul decesului salariatului, un ajutor acordat familiei, de cel putin doua salarii medii lunare pe unitate;
b) daca decesul a survenit din cauza unui accident de munca, a unui accident in legatura cu munca sau a unei boli profesionale, cuantumul ajutorului acordat familiei va fi de cel putin 3 salarii medii pe unitate;
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;

sa ii platesc un salariu mediu pe unitate , in ce conditii pot sa nu il platesc?

sau daca trebuie sa il platesc modul de calcul este : totalul salariilor nete pe luna in curs impartit la nr. de salariati, la acesta se mai aplica impozit si cas?

nu am gasit in lege si nu stiu cum sa fac si unde sa intreb"

Cu multumiri pentru raspunsuri si "iluminare" in acest caz mai ....

Cel mai recent răspuns: Gratiela Ratiu , Consultant resurse umane 14:00, 6 August 2009
Veti obligatia acestei plati, conform articolului citat de dvs,
Nu sunt prevazute excpetii de la plata.
Daca nu il platiti, il va putea solicta in instanta sau poate face sesizare la ITM.

daca legea nu precizeaza ca ar fi salariu mediu NET, atunci este vorba de salariu mediu brut pe unitate.

acest salariu va fi trata ca orice venit salarial, adica se platesc toate contributiile si impozitele.
Salariul pe care societatea il acorda mamei pentru nasterea unui copil , face parte din ajutoarele la care salariatii au dreptul si nu se platesc taxe si impozite pentru el.
Da, daca nu se acorda pe statul de plata ci se acorda din fondul social de 2%, aveti dreptate... :bow:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutoare materiale acordate angajatilor deliaboaru deliaboaru Va rog sa ma ajutati cu cateva detalii referitor la ajutoarele materiale acordate angajatilor. As vrea sa stiu daca sunt mentionate undeva, in legislatie, ... (vezi toată discuția)
Prima nastere copil mea culpa mea culpa buna dimineata,exista o lege in care se specifica obligatia angajatorului de a acorda o prima pentru nastera unui copil,si daca da cit este?Sau doar daca este ... (vezi toată discuția)
Ajutorul de imormintare cristineearec cristineearec Socrul meua murit saptamana trecuta. as vrea sa stiu daca eu sunt in concediu medical prenatal pot beneficia de ajutoreul de deces oferit de firma? Mentionez ... (vezi toată discuția)