Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie nastere copil conf Contr Colectiv Munca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie nastere copil conf Contr Colectiv Munca la nivel national

Speta:
"am o intrebare intrebatoare
am o salariata care a lucrat 10 luni si apoi a nascut nu poate beneficia de conc pentru cresterea copilului pana la 2 ani ca nu are 12 luni de cotizatie dar mi-a trimis o cerere prin care imi solicita conform art 51, pct.c) din contractul colectiv de munca la nivel national
ART.51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
a) in cazul decesului salariatului, un ajutor acordat familiei, de cel putin doua salarii medii lunare pe unitate;
b) daca decesul a survenit din cauza unui accident de munca, a unui accident in legatura cu munca sau a unei boli profesionale, cuantumul ajutorului acordat familiei va fi de cel putin 3 salarii medii pe unitate;
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;

sa ii platesc un salariu mediu pe unitate , in ce conditii pot sa nu il platesc?

sau daca trebuie sa il platesc modul de calcul este : totalul salariilor nete pe luna in curs impartit la nr. de salariati, la acesta se mai aplica impozit si cas?

nu am gasit in lege si nu stiu cum sa fac si unde sa intreb"

Cu multumiri pentru raspunsuri si "iluminare" in acest caz mai ....

Veti obligatia acestei plati, conform articolului citat de dvs,
Nu sunt prevazute excpetii de la plata.
Daca nu il platiti, il va putea solicta in instanta sau poate face sesizare la ITM.

daca legea nu precizeaza ca ar fi salariu mediu NET, atunci este vorba de salariu mediu brut pe unitate.

acest salariu va fi trata ca orice venit salarial, adica se platesc toate contributiile si impozitele.
Salariul pe care societatea il acorda mamei pentru nasterea unui copil , face parte din ajutoarele la care salariatii au dreptul si nu se platesc taxe si impozite pentru el.
Da, daca nu se acorda pe statul de plata ci se acorda din fondul social de 2%, aveti dreptate... :bow: