Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Pfa /persoana juridica sau persoana fizica?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Pfa /persoana juridica sau persoana fizica?

ce este un pfa?persoana fizica sau juridica?intreb fiindca am mers sa inchei un contract de salubrizare,iar de la salubris mi s-a spus ca eu sunt persoana juridica deoarece detin un CUI si un J...eu din ce stiam pfa nu inseamna persoana juridica..iar ca persoana juridica trebuie sa platesc la salubris 74 lei lunar desi nu fac un gram de gunoi..nu desfasor o activitate care sa provoace gunoi,iar la persoana fizica trebuie sa platesc 7.2 lei..e o mica mare diferenta..si totusi ei nu vor sa-mi faca pe persoana fizica fiindca ei spun ca eu sunt persoana juridica..spun ca is societate..desi ei nu au pret pe societate..au taxe pentru persoane juridice si fizica..taxele sunt facute publice...ajutati-ma cu un raspuns va rog.
~ Conținut șters la cerere ~
una peste alta..eu tot nu am inteles..am citit niste discutii in contradictoriu..infine ..eu am o activitate "comert cu amanuntul" ,vecinul meu repara ceasuri..amandoi am inchiriat spatiile de la o alta persoana fizica...vecinul cu ceasurile plateste 7.2 lei lunar avand contract pe PFA cu salubrisul,eu platesc 74 lei avand contract pe ...stai..pe ce ?m-am blocat..nu mai stiu sa raspund...pe persoana juridica conform taxelor publice afisate de salubris?sau pe PFA..dar nu exista taxa pentru PFA in mod special...Taxele facute publice de salubris is clare..74 lei pe metru cub pentru persoanele juridice ,iar 7.2 lei pentru persoanele fizice..nu au taxe speciale pentru PFA ..
~ Conținut șters la cerere ~
ok..deci PFA inseamana persoana juridica pentru salubris...dealtfel pfa`urile nu au legatura cu persoana juridica...un fel de bambilici intre persoana fizica si cea juridica...la BNR cand mi-am deschis contul pe PFA nu am fost persoana juridica,la UPC internet-cablu tv si alte cele...nu am fost persoana juridica nici aici... nu ar fi mai frumos ca directorul si primarul orasului sa faca o taxa speciala pentru societati?..daca ai societate nu conteaza de care...nu conteaza daca faci gunoi sau nu ...sa platesti o taxa..e mult mai transparent si mai corect fata de client..stim de unde venim si unde ne ducem...suntem parsivi chiar si la nivelul asta de primarie ...?MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI!