avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale TEAPA contract salubrizare persoana fizica/persoana ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

TEAPA contract salubrizare persoana fizica/persoana juridica

Buna seara!Am un PFA si am fost sa fac contract cu salubris deoarece asa prevede legea..sa am un contract facut cu salubris chiar daca am o activitate care nu provoaca 1 gram de gunoi.Cand am fost la salubris sa inchei contractul nu stiam taxele,nu aveam nici o idee cat m-ar costa si mi-a pus contractul in fata cu 74 lei/mc lunar.Eu acum am aflat citind si intreband in stanga in dreapta ca cei 74 lei pe metru cub e taxa pentru persoanele juridice,iar eu ca PFA NU SUNT PERSOANA JURIDICA,persoanele fizice platesc 7.2 lei pe persoana.Acum ce pot face?pot anula contractul ala cu 74 lei?imi poate schimba incadrarea?totusi eu nu sunt persoana juridica..asta e un lucru cert...unele persoane mi-au spus ca sarputea sa fie taxa pe societate..daca ai societate sa fii taxat pe societate..dar intrand pe siteul lor si dupa ce m-am interesat pe la primarie taxele ar fi urmatoarele: 7.2 lei pentru persoanele fizice si 74 lei pentru persoanele juridice ..nu este taxa speciala pentru societate...acum ma gandesc..daca refuza sa-mi anuleze acel contract..fiind odata semnat..pa si la revedere...mai pot face ceva ?
Cel mai recent răspuns: vasile15 , utilizator 18:44, 31 Ianuarie 2015
eu asi avea un motiv serios sa cer anularea acelui contract...totusi eu ca pfa nu sunt persoana juridica,iar acel tarif de 74 lei e pentru persoanele juridice conform taxelor lor...nici nu m-a informat acea doamna despre toate taxele ..mi-a spus doar de taxa asta de 74 lei ca e cea mai mica..ca mi s-a parut foarte mult ca la un spatiu de 14 mp sa dau 74 lei lunar...si mi-a spus ca asa plateste si toneta...dar eu fiind PFA nu trebuia sa-mi faca contract cu 7.2 lei lunar?
1.Eu nu sunt importator de produse ambalate
2.Daca as fi importator de produse ambalate,nu sun persoana juridica....deci cei 74 lei nu se justifica....nu vad legatura.Eu sunt pers fizica.,iar taxa de 74 lei se refera strict la pers juridice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa /persoana juridica sau persoana fizica? vasile15 vasile15 ce este un pfa?persoana fizica sau juridica?intreb fiindca am mers sa inchei un contract de salubrizare,iar de la salubris mi s-a spus ca eu sunt persoana ... (vezi toată discuția)
Transfer de bunuri pfa -pf loriel loriel In urma cu 4 ani sotul meu, in calitate de PFA, a achizitionat o masina in leasing. In aceasta toamna contractul de leasing expira si dupa terminarea ratelor ... (vezi toată discuția)
Platesc taxe sau nu ? SneAkerDDICT SneAkerDDICT Buna ziua, Va adresez urm situatie: - sunt o persoana fizica (nu juridica, nu PFA, nu alta incadrare) care cumpara anumite produse din strainatate sau ... (vezi toată discuția)